Studenten wachten met lidmaatschap vereniging
AMSTERDAM - Steeds meer studenten stellen hun lidmaatschap van studentenverenigingen noodgedwongen uit.
Foto: ANP
Door langstudeerboetes en aangescherpte normen voor eerstejaars treden zij pas in het tweede jaar tot een studentenvereniging toe.
Die trend constateert de Amsterdamse studentenvereniging LANX. Deze ontwikkeling wordt onderschreven door ervaringen in Groningen ('een lichte stijging') en bij de Landelijke Kamer van Verenigingen (LKvV), het overkoepelend orgaan van studentenverenigingen.
Tweedejaars
''Ik denk dat 60 procent van onze nieuwe leden tweedejaars zijn en nog maar 40 procent zich meteen in het eerste jaar aanmeldt", schat preses Marie-Sophie Prins van LANX, met 900 leden de op één na grootste vereniging in de hoofdstad.
Prins schrijft die ontwikkelingen toe aan de langstudeerboetes en aan de BSA, het Bindend Studie Advies dat van eerstejaars studenten een minimum aantal studiepunten vraagt. Wie dat aantal niet haalt, wordt niet toegelaten tot het tweede studiejaar.
'Studeren is menens geworden en kennelijk stellen studenten hun lidmaatschap een jaartje uit, om zich eerst volop aan hun studie te wijden", zegt Prins.
Sociale contacten
De voorzitter Jan Boers van de LKvV zegt het beeld te herkennen dat de 48.000 leden van studenteverenigingen in Nederland zich pas later aanmelden als lid dan vroeger gebruikelijk was.
Boers niet somber over de toekomst van de studentenverenigingen. ''Als je als student vanuit Brabant of de Veluwe naar de stad trekt om te studeren, dan heb je behoefte aan sociale contacten. Die functie blijven wij vervullen."
Uitspattingen
Uitspattingen tijdens de introductieweken zijn volgens de landelijke kamer niet langer een thema. In de voorbij vijftien jaar deden zich enkele keren excessen voor.
In mei hield de LKVV een congres voor studentenverenigingen, waarin de gedragscode bij 'ontgroening' uitvoerig is behandeld. Die kennismakingsperiode is aan regels gebonden: voldoende slaap voor de 'feuten', geen alcoholspelletjes, medisch toezicht enzovoorts.
Boers: ''Ik heb er alle vertrouwen in dat de introductie veilig en verantwoord verloopt. Verenigingen durven geen risico’s meer te lopen en waken voor hun reputatie."
Draaiboeken
Die ervaring heeft de Advies Commissie Introductie (ACI) in Groningen eveneens. Volgens secretaris Jan Wolthuis zijn de verenigingen in de studentenstad 'zich heel bewust van de risico’s'.
De Groninger verenigingen hebben allemaal draaiboeken en protocollen van de ACI ingeleverd, die excessen moeten uitsluiten.
Wolthuis: ''Met 4300 nieuwe studenten in de stad en een heel intensief programma, kunnen er tijdens de introductie natuurlijk altijd ongelukken gebeuren. Verenigingen doen er in mijn ogen alles aan om het in de hand te houden."
Door: NU.nl/Gerard den Elt

Startpagina