'Reflectie vervolging Srebrenica verdacht'

Laatste update:  10 januari 2012 22:53 info

AMSTERDAM - De landelijke top van het Openbaar Ministerie wil na het onderzoek naar de aangifte van nabestaanden van slachtoffers van Srebrenica tegen de toenmalige leiding van Dutchbat, nog een tweede oordeel.

Foto:  ANP

Dat moet van een zogenoemde reflectiekamer komen, die zich de komende maanden over deze gevoelige zaak buigt.

''Het gevaar bestaat dat van uitstel, afstel van berechting komt'', vreest advocate Liesbeth Zegveld van de slachtoffers.

''Ik heb sterke aanwijzingen dat het OM in Arnhem dat het feitenonderzoek deed, de zaak wel voor de rechter wil brengen. Uit de informatie die ik heb gekregen, komt ook geen twijfel naar voren om dit niet te doen'', benadrukt Zegveld.

Karremans

De aangifte werd onder anderen gedaan tegen overste Thom Karremans, destijds de commandant van Dutchbat. Hasan Nuhanovic, toen tolk van Dutchbat, en de nabestaanden van Rizo Mustafic (electriciën van Dutchbat) hebben aangifte gedaan, omdat de Nederlandse militairen in juli 1995 hun familieleden overdroegen aan de Bosnische Serviërs, die hen hebben vermoord.

Behalve tegen Karremans is aangifte gedaan tegen zijn plaatsvervanger Franken en tegen personeelsfunctionaris Oosterveen.

Het Nederlandse bataljon moest in Srebrenica de moslims beschermen. Op 11 juli 1995 viel de enclave echter in handen van de Bosnisch-Servische vijand, die vervolgens 8000 vooral moslimmannen en -jongens vermoordde.

Reflectiekamer

Volgens Zegveld is onder andere de vraag voor de reflectiekamer aan de orde: 'Willen wij dit wel?'. ''De leden van deze kamer hebben misschien meer oog voor de Nederlandse militairen, dan voor mensen uit Srebrenica. Dat hoort niet. Als een zaak van deze ernst te vervolgen is, moet die vervolgd worden'', stelt Zegveld.

Ze heeft dinsdag een brief naar de baas van het OM, Herman Bolhaar, gestuurd. Daarin zegt de raadsvrouw dat ze het voortdurende uitstel van het besluit over de vervolging ''onwenselijk'' vindt, omdat er al 17 jaar sinds het drama verstreken zijn.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Achterklap

Joan Franka was niet zenuwachtig

Banner NUjournaal Algemeen

Nieuws in beeld

Een overzicht van de meest bijzondere nieuwsfoto's.

Bekijk fotoserie (100)

Klaas Faber overleden

De Nederlandse oorlogsmisdadiger Klaas Carel Faber is donderdag op 90-jarige leeftijd overleden.

Lees verder

Brand Sappemeer

Een vrijstaand huis aan de Noorderstraat in Sappemeer is zaterdag verwoest door een uitslaande brand.

Lees verder en bekijk foto's

Ziekenhuisarts

Er komt een nieuw beroep in de geneeskunde: de ziekenhuisarts.

Lees meer

Songfestival

Joan Franka is er niet in geslaagd de finale van het Eurovisiesongfestival te bereiken.

Lees verder en bekijk foto's