Aanpak 'straatterreur' ongefundeerd

Laatste update:  9 november 2011 17:15 info

AMSTERDAM - Bij maatregelen om straatoverlast aan te pakken reageren politici eerder op alarmerende mediaberichtgeving dan op verzoeken van bewoners.

Foto:  ANP

Inwoners van probleemwijken roepen echter minder hard om harde maatregelen dan politici lijken te geloven. Dit concludeert de Leidse criminologe Monique Koemans in haar promotieonderzoek.

Koemans analyseerde de mediaberichten van de laatste twintig jaar, waarin het aantal artikelen over asociaal gedrag op straat explosief is gegroeid. Volgens de wetenschapper zijn de problemen echter niet fors toegenomen en voelen bewoners zich niet geterroriseerd.

Politici ervaren de regelgeving en de handhavingspraktijk als ontoereikend, blijkt uit het onderzoek. Dat heeft geleid nieuwe repressievere maatregelen, zoals de Voetbalwet.

'Marokkaanse immigranten'

In Nederland wordt in de discussie over straatoverlast vaak verwezen naar problemen met jonge (Marokkaanse) immigranten. Koemans maakte een vergelijking met de situatie in Engeland. In dat land speelt het migratiedebat nauwelijks een rol bij de aanpak van straatterreur.

Koemans noemt dit verrassend aangezien ook de Engelse media en politici er veel aandacht aan besteden en ook daar het ervaren probleem niet groeit en minderheden zijn oververtegenwoordigd in het justitiële systeem. Het is volgens de criminologe daarom 'curieus' dat de Engelse media en politici de straatoverlastproblematiek vooral verbinden met autochtone jeugd.

Gezien de uitkomsten van het onderzoek ligt invoering van hardere maatregelen niet voor de hand, aldus de wetenschapper.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Gisteren

Achterklap

Joan Franka was niet zenuwachtig

Banner NUjournaal Algemeen

Nieuws in beeld

Een overzicht van de meest bijzondere nieuwsfoto's.

Bekijk fotoserie (100)

Ziekenhuisarts

Er komt een nieuw beroep in de geneeskunde: de ziekenhuisarts.

Lees meer

Songfestival

Joan Franka is er niet in geslaagd de finale van het Eurovisiesongfestival te bereiken.

Lees verder en bekijk foto's

Noodweer

Lezers maakten prachtige foto's van het noodweer dat woensdagavond plaatsvond in het land.

Bekijk lezersfoto's

Ontruiming

De ontruiming van het tentenkamp in Ter Apel was volgens de rechtbank 'disproportioneel'. Bekijk hier de video.

Bekijk fotoserie (12)