OM weer strenger bij zaken jaarwisseling

Laatste update:  16 december 2010 15:09 info

DEN HAAG - Officieren van justitie in het hele land zullen ook rond deze jaarwisseling extra streng zijn voor mensen die rottigheid uithalen.

Foto:  NU.nl/D Gharbharan

De strafeisen in zogenoemde oud-en-nieuwzaken zullen 75 procent hoger liggen dan normaal, zo heeft het Openbaar Ministerie (OM) donderdag gemeld.

Mensen die geweld hebben gepleegd tegen politie, brandweer of ambulancepersoneel, kunnen zelfs een strafeis tegemoet zien die met 200 procent worden verhoogd.

Snelrecht

Verdachten van bijvoorbeeld openlijk geweld of vernieling rond de jaarwisseling worden zo snel mogelijk voor de rechter gebracht. Daarom passen de rechtbanken net als de vorige twee jaren snelrecht toe.

Een verdachte moet dan binnen veertien dagen na de aanhouding voor de rechter verschijnen. In de vier grote steden geldt weer supersnelrecht: daar moet het OM zaken als het kan al binnen drie dagen aan de rechter voorleggen.

Taakstraffen en gevangenisstraffen moeten direct na de uitspraak van de rechter uitgevoerd en uitgezeten worden, aldus het OM. De rechter kan ook huisarrest opleggen voor de volgende oud en nieuw.

Voetbalwet

Vooruitlopend op de jaarwisseling kan zowel de burgemeester als de officier van justitie gebruik maken van de zogenoemde voetbalwet. Zij kunnen voorlopige maatregelen als een straatverbod, contactverbod of een medlingsplicht opleggen, zonder dat er een rechter aan te pas komt. Voorbereidingen op het plegen van geweld tegen personen en goederen is volgens deze wet ook strafbaar.

Ten slotte komen er themazittingen, voor de zaken die niet via (super)snelrecht afgedaan kunnen worden. Verdachten die rond de jaarwisseling worden aangehouden, krijgen een dagvaarding mee voor zo'n themazitting op een later tijdstip.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Gisteren

Politiek

VVD blijft verliezen in peiling Synovate

Banner NUjournaal Algemeen

Nieuws in beeld

Een overzicht van de meest bijzondere nieuwsfoto's.

Bekijk fotoserie (100)

Ziekenhuisarts

Er komt een nieuw beroep in de geneeskunde: de ziekenhuisarts.

Lees meer

Songfestival

Joan Franka is er niet in geslaagd de finale van het Eurovisiesongfestival te bereiken.

Lees verder en bekijk foto's

Noodweer

Lezers maakten prachtige foto's van het noodweer dat woensdagavond plaatsvond in het land.

Bekijk lezersfoto's

Ontruiming

De ontruiming van het tentenkamp in Ter Apel was volgens de rechtbank 'disproportioneel'. Bekijk hier de video.

Bekijk fotoserie (12)