Noodweer teistert vooral zuiden en oosten
RIJSWIJK - Het noodweer waarvoor Nederland was gewaarschuwd heeft vooral in Limburg en in delen van het oosten overlast en schade veroorzaakt.
De meldkamers van de brandweer in Venlo en Maastricht kregen ruim 1300 meldingen te verwerken, In de hele provincie Limburg waaiden daken en dakpannen af en knakten bomen.
Die kwamen op wegen, auto's, woningen en andere panden terecht. In Noord- en Midden-Limburg raakten ongeveer tien mensen gewond, vooral als gevolg van op auto's en woningen vallende bomen.
Treinverkeer
In Maastricht viel een grote boom door het dak van een hotel. Ook een deel van het treinverkeer lag eruit als gevolg van takken op het spoor en op bovenleidingen.
Op talloze wegen was geen verkeer meer mogelijk door takken en bomen op het wegdek. Vele tientallen auto's raakten beschadigd.
Vrachtwagens
Net over de Brabantse grens op de A67 bij Liessel waaiden twee vrachtwagens omver en blies de wind het hooi van een derde truck. In Roermond waaiden daken van flats aan de Oranjelaan en ontstond kortsluiting en een gaslek door een omvallende boom aan de Hillenraedtstraat.
Enkele naburige woningen zijn ontruimd en de nabijgelegen Kastelenbuurt heeft enkele uren lang geen stroom. In Noord- en Midden-Limburg blies de storm de daken af van zeker vijftien woningen en flats.
Caravans
Verder zijn er meldingen van omgewaaide caravans. Ook bezweken in het tuinbouwgebied in Noord-Limburg en het aangrenzende zuidoosten van Brabant veel kassen door de hagel, de hoosbuien en de storm.
Vlak voor de storm ontruimden de hulpdiensten een tentenkamp met 300 jongeren aan de Weezerweg in Well. Die konden net op tijd in veiligheid worden gebracht. Door slecht zicht regende het aanrijdingen.
Groot alarm
De A73 tussen Maasbracht en Nijmegen was korte tijd in beide richtingen afgesloten.
Ook de A2 in Zuid-Limburg was gestremd door de hoosbuien. De brandweer sloeg groot alarm wegens het risico getroffen te worden door bliksem.
Zwarte Cross
Het hevige noodweer dat woensdagavond over het festivalterrein van de Zwarte Cross bij Lichtenvoorde trok, leverde veel minder schade op dan dat van afgelopen maandag.
De grote attributen, zoals een reuzenrad en grote tent, bleven overeind. Wel was er kleinere schade en werden er enkele tientallen afscheidingshekken omvergeblazen.
De organisatie en bouwers hadden zich opgesloten in een stenen gebouw. Het terrein zelf was ruim een uur hermetisch voor iedereen afgesloten.
Nijmegen
Ongeveer 40.000 huishoudens in Nijmegen en omgeving hebben enkele uren in het donker gezeten door een stroomstoring. Oorzaak was een defect in een verdeelstation. In de loop van de avond kregen grote grote delen van de stad weer stroom.
Rond kwart over twaalf was de stroomvoorziening in het overgrote deel van de stad hersteld. Op drieduizend adressen moesten de bewoners die nog wakker waren tot een uur 's nachts geduld hebben voordat het euvel was verholpen.
Op veel plekken in Gelderland zijn verder bomen omgewaaid en is andere stormschade ontstaan. Bij Nijmegen is deze week militair tentenkamp Heumensoord opgezet in verband met de Vierdaagse, die dinsdag begint. Daar zijn vooralsnog geen problemen, meldde een woordvoerster.
Brabant
Het slechte weer heeft ook in Brabant woensdag veel overlast veroorzaakt. Vanuit de hele regio werden veel omgevallen bomen en andere schade door de harde wind gemeld. Dat zei een woordvoerster van de politie.
Op de A67 werden tussen Eindhoven en Venlo vier vrachtwagens van de weg geblazen. Daarbij raakte voor zover bekend niemand gewond.
In Eindhoven kwam een boom op een gasleiding terecht. Een aantal omwonenden moesten voor even worden geëvacueerd, maar het bleek mee te vallen, aldus de zegsvrouw. In Gastel ontstond brand. De oorzaak daarvan is nog onbekend.
Stroomstoring Deurne
Het noodweer heeft flinke schade en stroomuitval veroorzaakt in de dorpen rond het Brabantse Deurne. In Neerkant en Helenaveen viel de stroom voor enkele uren uit en kassen in de omgeving liepen grote schade op.
Ook viel de waterdruk op een aantal plaatsen tijdelijk weg en waren er een paar gaslekken, die wel weer snel verholpen konden worden.
Door een binnendijk in een natuurgebied bij Deurne sijpelde wat water, ontdekte het waterschap. Aangezien daar niemand in de buurt woont, leverde het geen acuut gevaar op.
Zeeland
Hoewel Zeeland ook rekening hield met overlast door noodweer, viel het in die provincie reuze mee. Het was alleen regenachtig.
Toeristen op campings reageerden opgelucht. Ook in Brabant, Zuid-Holland en Utrecht was het slechts flink nat. In Brabant werden wel enkele vrachtwagens omvergeblazen. In het westen scheen om 20.00 uur de zon alweer.
Weeralarm
Het KNMI heeft woensdagavond iets voor half negen het weeralarm voor het oosten van het land ingetrokken. Wel geldt nog een waarschuwing voor extreem weer voor Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel en de Noordoostpolder.
Halverwege de avond zwakte het noodweer af en trok het via het noordoosten van het land weg. In de noordelijke provincies bleef de schade beperkt.


Startpagina