Aantal misbruikmeldingen nu op 1300

Laatste update:  2 april 2010 23:20 info

UTRECHT - Hulp & Recht, het meldpunt voor misbruik binnen de Rooms-Katholieke Kerk heeft de afgelopen weken 1300 reacties binnengekregen. Dat heeft de woordvoerder van de instelling vrijdag laten weten.

Foto:  NU.nl/Martin de Jongh

Hoeveel formele aanklachten er inmiddels tegen de kerk zijn ingediend, kon de woordvoerder nog niet zeggen.

''Alle 1300 reacties worden nagebeld. Sommige mensen willen alleen iets kwijt, anderen wikken en wegen over een klacht. Dan wordt er gekeken of er een jurist toegewezen moet worden.'' Volgens de woordvoerder liggen er wel een aantal zaken bij juristen.

''Maar het is nog te vroeg om te zeggen of dat leidt tot een formele klacht.'' Half maart stond het aan aantal misbruikmeldingen nog op zeshonderd.

Onderzoek

De RKK heeft een onderzoek ingesteld naar het seksueel misbruik binnen katholieke instellingen in de jaren vijftig, zestig en zeventig.

Oud-minister Wim Deetman is momenteel bezig een onderzoekscommissie te formeren.

Ook komt er een onderzoek op initiatief van de demissionaire ministers André Rouvoet (Jeugd en Gezin) en Ernst Hirsch Ballin (Justitie).

Zij stellen een onderzoek in naar mogelijk seksueel misbruik van kinderen die door de kinderbescherming in rijksjeugdinrichtingen of particuliere jeugdinrichtingen werden geplaatst in de jaren vijftig en zestig.

Goede Vrijdag

Christenen in de gehele wereld hebben op Goede Vrijdag het lijden en sterven van Jezus Christus herdacht.

In de Rooms-Katholieke Kerk is het lijden van de stichter van het christendom dit jaar verbonden met de geestelijke en lichamelijke schade die slachtoffers van misbruik door geestelijken hebben opgelopen.

Paus Benedictus XVI

Paus Benedictus XVI leidde zoals elk jaar vrijdagavond de Kruisweg in het met fakkels verlichte Colosseum in Rome. Sinds 2008 draagt hij niet meer de gehele ceremonie het houten kruis, maar alleen aan het eind ervan.

Er waren strenge veiligheidsmaatregelen genomen. De tekst van de overdenkingen en gebeden bij de veertien staties, die een element uit de lijdensweg van Christus belichten, was opgesteld door de Italiaanse kardinaal Carlo Ruini (79). Die bestuurde van 1991 tot en met 2008 namens de paus het bisdom Rome. Ruini erkende voor Radio Vaticana dat de kerk ''een moment van lijden'' doormaakt.

De voorzitter van de Duitse bisschoppenconferentie, aartsbisschop Robert Zollitsch van Freiburg, uitte in een boodschap voor Goede Vrijdag de hoop dat de kerk een nieuw begin kan maken.

Angst en schaamte

Hij wees erop dat het hart van de katholieken vol is van ''pijn, angst en schaamte'' door de gevallen van misbruik die in Duitsland, maar ook in landen als Oostenrijk, Ierland, de Verenigde Staten en Nederland naar buiten zijn gekomen.

In het aartsbisdom Freiburg is een speciale tekst voor de dienst van Goede Vrijdag voorbereid, waarin wordt gebeden voor de minderjarigen die ''onredelijk werden behandeld, misbruikt en verwond in hun lichaam en ziel''.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Achterklap

Joan Franka was niet zenuwachtig

Banner NUjournaal Algemeen

Nieuws in beeld

Een overzicht van de meest bijzondere nieuwsfoto's.

Bekijk fotoserie (100)

Klaas Faber overleden

De Nederlandse oorlogsmisdadiger Klaas Carel Faber is donderdag op 90-jarige leeftijd overleden.

Lees verder

Brand Sappemeer

Een vrijstaand huis aan de Noorderstraat in Sappemeer is zaterdag verwoest door een uitslaande brand.

Lees verder en bekijk foto's

Ziekenhuisarts

Er komt een nieuw beroep in de geneeskunde: de ziekenhuisarts.

Lees meer

Songfestival

Joan Franka is er niet in geslaagd de finale van het Eurovisiesongfestival te bereiken.

Lees verder en bekijk foto's