Overleg over studenten ov-chipkaart

Laatste update:  21 januari 2010 16:35 info

DEN HAAG - Staatssecretaris Tineke Huizinga (Verkeer) wil opheldering over de aanhoudende problemen rond de ov-chipkaart voor studenten.

Foto:  NU.nl/Maarten Post

De technische problemen die spelen, baren zorgen, zei Huizinga donderdag in de Tweede Kamer, die de kwestie ook bij haar aankaartte.

Huizinga heeft daarom donderdagmiddag een gesprek met de top van Trans Links Systems (TLS), de organisatie achter de ov-chipkaart.

Het gaat om directeur Jeroen Kok en voorzitter van de raad van toezicht Aad Veenman, tot 1 januari 2009 president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen. De staatssecretaris zal bij hen ook aandringen op betere informatievoorziening.

Ophaalpunt

Begin deze week bleek dat nog ruim 400.000 van de 650.000 studenten hun ov-chipkaart niet hebben geactiveerd via een ophaalpunt. Dat moet voor 1 februari gebeuren. Vanaf dat moment is hun oude vervoersbewijs niet meer geldig.

Puinhoop

Volgens studentenorganisaties zijn er klachten over defecte oplaadautomaten en lange rijen. Kamerleden spraken van een ''rommeltje'' en een ''puinhoop''. De klachtenlijnen zouden overbelast zijn.

Voorzitter Gerard Oosterwijk van de studentenbond LSVb gaat ervan uit dat de ov-vervoerders de datum van 1 februari verzetten. Hij wil geen nieuwe deadline zolang de technische problemen niet zijn opgelost.

Die zorgen er volgens hem voor dat deze week maar vierduizend van de te verwachten 50.000 kaarten kunnen worden geactiveerd. Studenten moeten voorlopig kunnen blijven reizen met hun oude vervoersbewijs. ''Zij kunnen er niks aan doen dat zij hun chipkaart niet kunnen activeren'', aldus Oosterwijk.

Volgens een woordvoerder van de vervoerders vertoont het ophaalsysteem voor het activeren van de ov-chipkaart ''niet verklaarbare haperingen''. De capaciteit is daardoor minder dan normaal.

Tarieven

Huizinga breidt ook het door haar gelaste onderzoek naar de tariefstijgingen door de ov-chipkaart uit, zo zegde ze toe aan de Tweede Kamer.

De Kamer is er niet gerust op na berichten dat de reiziger veel duurder uit is door de invoering van het nieuwe vervoersbewijs. De tariefstijgingen zouden variëren van 5 tot 22 procent.

Er rezen daarnaast vragen over onduidelijke tarieven, korte overstaptijden, dubbele instaptarieven, slecht functionerende poortjes op NS-stations en dure losse kaartjes. De stations zouden ook slecht toegankelijk zijn voor blinden en slechtzienden.

Er zou geld onterecht worden afgeschreven van de kaart. Reizigersorganisatie Rover meldde zich met een waslijst van 38 punten.

Rotterdam

SP en GroenLinks willen daarom dat de strippenkaart naast de ov-chipkaart geldig blijft in en om Rotterdam. Huizinga heeft al toestemming gegeven om daar vanaf 11 februari helemaal, dus ook in bus en tram naast metro, over te schakelen op de kaart.

De staatssecretaris houdt vast aan de plannen. Ze zei dat Rotterdam zijn zaakjes op orde heeft. Onderzoek heeft ook uitgewezen dat de reizigers daar juist iets goedkoper uit zijn.

Huizinga beloofde echter wel een breder onderzoek, en dus niet alleen gericht op de tarieven, en er ook vaart achter te laten zetten. Begin februari zou de Kamer over de uitkomst ingelicht worden.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Wetenschap

Stevige vorstperiode maakt winter ‘normaal’

Banner NUjournaal Algemeen

Nieuws in beeld

Een overzicht van de meest bijzondere nieuwsfoto's.

Bekijk fotoserie (103)

Kunduz

'Kunduz' heeft GroenLinks-leider Jolande Sap pijn gedaan, zegt ze in een interview met NU.nl.

Lees meer

Valentijnsdag

Valentijnsdag is allang niet meer de dag dat mensen hun geheime liefde verklaren. De dag lijkt een nieuwe betekenis te krijgen.

Lees verder

Keizersrace

Schaatsers op de Keizersgracht in Amsterdam nemen deel aan de Keizersrace, een sprintwedstrijd over 150 meter op de bevroren gracht.

Bekijk fotoserie (7)

Ondernemersblog

'Verplicht je communicatiemedewerkers dagelijks gebruik te maken van je dienst of product.'

Lees verder op NUzakelijk.nl