Struisvogels op de beursvloer
Dezelfde analisten die de huizen- en kredietcrisis niet zagen aankomen, voorspellen nu dat alles snel achter de rug is. Zomerstemming op de beurs. In toenemende mate raken financiële markten en de reële economie los van elkaar.
Foto: ANP
Door Hans Jager van Blikopdebeurs.com
De brillenmannetjes van DWS Investments durfden zelfs met een persbericht te komen waarin letterlijk staat: "DWS, part of Deutsche Bank, declares that the period of market turbulence is now over". Voor een glazen bol moet u dus in Frankfurt zijn. Hoe men komt aan die wijsheid? De procyclische Dow Jones transportation index vertoont herstel en de dollar gaan weer stijgen.
Skyrocketing
Ook macrocijfers stemmen gunstig. Zoals de Amerikaanse consumentenprijzen in de maand april, die met 0,2 procent zijn gestegen, waar analisten rekenden op een toename van 0,3 procent. Wat de pers meestal niet haalt is dat in het officiële CPI-cijfer de niet duurzame consumentengoederen maar voor 12 procent meetellen. Prijzen van voeding, energie en benzine zijn 'skyrocketing', maar dat ziet u dus vrijwel niet in deze cijfers terug.
Aan de basis van de kredietcrisis ligt het leeglopen van de huizenbubbel in de VS. En die huizenprijzen blijven dalen terwijl de variabele hypotheekrente van Joe Sixpack maar oploopt. Een een-tweetje dat dit doorwerkt in consumentenbestedingen, arbeidsmarkt en bedrijfsresultaten. Uit de S&P Case-Shiller-index bleek dat de huizenprijzen in twintig grote Amerikaanse steden met gemiddeld 15 procent zijn gedaald vanaf de top. Diverse steden zitten al op 25 procent.
Geldpers draaien
Professor Robbert Schiller, de naamgever van de index, denkt dat de huizenprijzen uiteindelijk meer zullen dalen dan de 30 procent tijdens de jaren dertig crisis. En de dollar dan? George Soros legt het nog eens uit in een interview met Money Magazine. De Federal Reserve kan maar op één manier een recessie te lijf gaan, en dat is de geldpers laten draaien. Gevolg: lagere dollar, hogere inflatie. En dan hebben we het nog niet eens over het astronomische begrotingstekort.
Zelfs al is het ergste van de kredietcrisis achter de rug, effecten op de reële economie beginnen nu pas zichtbaar te worden. Financiële markten kijken echter maar één kant uit: omhoog. Zowel Dow Jones als AEX staan dicht bij hun 200daags gemiddelde. Een klassiek shortmoment, maar in deze krankzinnige markt is dat levensgevaarlijk. 'Irrational exuberance', weet u nog wel...
Disclaimer De informatie in deze bijdrage is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.
Startpagina