Greenspan rekent af

Laatste update:  17 september 2007 10:31 info

De regering Bush geeft ongelimiteerd geld uit en laat politiek prevaleren boven een gezonde economie. Irak gaat vooral over oliebelangen. Was getekend, Alan Greenspan, die in zijn memoires de vloer aanveegt met het huidige financiƫle beleid.

Foto:  ANP

Door Hans Jager van Blikopdebeurs.com

Deze week verschijnt zijn boek 'The Age of Turbulence: Adventures in a New World'. De 81-jarige oud-president van de Federal Reserve schrijft dat George Bush het begrotingstekort fors liet oplopen, zonder oog te hebben voor de economische gevolgen voor de langere termijn. Bush en Cheney hebben de principes van de Republikeinse partij "verloochend", aldus Greenspan.

Belastingverlagingen

Over Bush' voorganger Bill Clinton is Republikein Greenspan een stuk positiever: "hij heeft steeds de duurzame groei van de economie voor ogen gehad". Ook het Amerikaanse congres krijgt er van langs door belastingverlagingen niet te compenseren met lagere uitgaven. "Republicans in Congress swapped principle for power. They deserved to lose."

De timing van het boek is perfect nu door de kredietcrisis alle ogen gericht zijn op het functioneren van financiƫle markten. Tijdens een interview in het Amerikaanse televisieprogramma '60 Minutes' erkende Greenspan op de hoogte te zijn geweest van misstanden in de hypotheekmarkt. Toch ontkent Greenspan, bijna 19 jaar het gezicht van de Federal Reserve, fouten te hebben gemaakt.

Huizenbubbel

Toch is er op de harde woorden van de 'maestro' wel het nodige af te dingen. Door zijn beleid van langdurige lage rente en geldinjecties heeft hij de basis gelegd voor de huizenbubbel en subprime crisis. Het monetaire beleid van Alan Greenspan zorgde ervoor dat fundamentele economische onevenwichtigheden eerder werden gecamoufleerd dan geadresseerd. Met alle gevolgen voor de dollarkoers.

Pas na zijn vertrek uit het centrum van de macht klinkt er kritiek. Zo waarschuwde hij in mei van dit jaar voor een recessie in de VS en een "dramatische correctie" op de Chinese beurs. Greenspan loodste de Amerikaanse economie door turbulente tijden, maar heeft het feit dat het land decennialang op veel te grote voet leeft nooit aangepakt. Daar plukken we nu de wrange vruchten van.

Disclaimer De informatie in deze bijdrage is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel: