Oppositie geschokt over bonussen bij ING
DEN HAAG - Oppositiepartijen in de Tweede Kamer als de PvdA, de SP en de ChristenUnie zijn geschokt over het nieuws dat ING-topman Jan Hommen bovenop zijn jaarsalaris een bonus krijgt van 1,25 miljoen euro.
Voor SP-Kamerlid Ewout Irrgang is de bonus van Hommen in strijd met de beloften van de financiële sector om te proberen het vertrouwen van de consument weer terug te winnen. PvdA-Kamerlid Ronald Plasterk sprak van ''schokkend nieuws’’.
Het bonusnieuws kwam aan het begin van het Kamerdebat over het rapport van de parlementaire commissie-De Wit, die onderzoek deed naar de oorzaken van de financiële crisis.
Minister Jan Kees de Jager (Financiën) werd er door overvallen en gaf aan dat hij er verontwaardigd over is. ''Blij word ik er niet van.''
Afspraken
Maar hij stelde wel dat het goed zou kunnen dat de ING-beloningen nog binnen de afspraken vallen die politiek en bankiers eind 2009 maakten. Een commissie onder leiding van oud-Unilevertopman Antony Burgmans brengt in september vervroegd een evaluatie uit van de mate waarin de banken zich aan die afspraken over gematigd beloningsbeleid, risicobeheer en toezicht.
De Jager stelde dat als de bankiers met hun beloningen steeds de grenzen opzoeken dat wat hem betreft ook reden is voor wetgeving. Als blijkt dat ze de grenzen overschrijden, is wetgeving voor hem hoe dan ook onvermijdelijk.
idioot
De Kamer was nog een stuk cynischer over het gedrag van de ING-bankiers. Plasterk sprak van een ''idiote toestand'' en noemde het gedrag van bankiers brutaal. ''Volgens mij lachen de bankiers zich een kriek over wat hier gebeurt’’, sneerde hij naar De Jager.
Na afloop van het debat noemde PVV-Kamerlid Ronald van Vliet de beloningen bij ING ''om van te kotsen".
Streun
Hij wil dat het kabinet alle bonussen die sinds banken en verzekeraars tijdens de kredietcrisis staatssteun kregen eenmalig 100 procent worden belast in de loonheffing. VVD-Kamerlid Matthijs Huizing zei: ''Ook wij hebben niet echt een goed gevoel bij bericht vanochtend van ING.''
De Jager verweet de PvdA populisme. Hij hield Plasterk voor dat de afspraken misschien niet goed genoeg waren, maar dat de PvdA er indertijd wel mee had ingestemd. Zonder de afspraken had de bonus voor Hommen wel 6 miljoen euro kunnen zijn, zei de minister.
Startpagina