Gestolen schilderijen Munch teruggevonden

Laatste update:  1 september 2006 11:40 info

OSLO - Twee schilderijen van de Noorse kunstenaar Edvard Munch, die in 2004 waren geroofd uit een museum in Oslo, zijn teruggevonden. Dat heeft de Noorse politie donderdag bekendgemaakt.

Foto:  ANP

Het gaat om De Schreeuw, het bekendste werk van de Noorse expressionist, en de Madonna. Hun gezamenlijke waarde wordt geschat op 15 miljoen euro. De gewapende dieven namen de doeken op 22 augustus 2004 op klaarlichte dag mee.

Voor de diefstal zijn in mei drie mannen veroordeeld tot acht, zeven en vier jaar. Zij ontkennen elke betrokkenheid bij de zaak.

Topcrimineel

De gouden tip kwam van een veroordeelde topcrimineel. Hij stelde de Noorse politie in ruil voor strafvermindering op de hoogte van de verblijfplaats van de schilderijen.

Volgens de Noorse kranten heeft de tot negentien jaar celstraf veroordeelde bankrover David Toska de politie de gouden tip gegeven. Hieraan zouden maanden van onderhandelingen zijn vooraf gegaan omdat justitie in eerste instantie niet de geëiste strafvermindering wilde geven, aldus de Noorse media. De 31-jarige Toska geldt als machtigste man van het Noorse criminele milieu.

Beschadigd

Directeur Ingebjörg Ydstie van het Munch Museum zei vrijdag dat de schilderijen van de expressionist Munch veel minder ernstig zijn beschadigd dan voorheen was gevreesd. Volgens haar valt het zelfs zo mee dat "gewone museumbezoekers ze (de beschadigingen) vermoedelijk niet eens opmerken".

Ze zei verder dat in het in 1894 vervaardigde kunstwerk 'Madonna' twee kleine gaten en een scheur zo groot als een muntstuk zitten. Op 'De Schreeuw' zitten volgens haar enkele krassen en een hoek is licht ingedrukt omdat het doek op de grond gevallen is. De restauratie zal naar haar inschatting desondanks maanden gaan duren.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Gisteren

Film

BAFTA voor Meryl Streep in rol Thatcher

Banner NUjournaal Algemeen

Nieuws in beeld

Een overzicht van de meest bijzondere nieuwsfoto's.

Bekijk fotoserie (100)

Meryl Streep wint BAFTA

Meryl Streep heeft zondag de BAFTA voor beste actrice gewonnen voor haar rol als Margaret Thatcher in de film The Iron Lady. Ook The Artist viel in de prijzen.

Lees meer

Kunduz

'Kunduz' heeft GroenLinks-leider Jolande Sap pijn gedaan, zegt ze in een interview met NU.nl.

Lees meer

Valentijnsdag

Valentijnsdag is allang niet meer de dag dat mensen hun geheime liefde verklaren. De dag lijkt een nieuwe betekenis te krijgen.

Lees verder