'Bush wilde Al Jazeera bombarderen'

Laatste update:  22 november 2005 14:44 info

LONDEN - De Amerikaanse president George Bush wilde vorig jaar een bombardement uitvoeren op het hoofdkantoor van de Arabische nieuwszender Al Jazeera. Deze zender is gevestigd in Qatar, een land dat geldt als bondgenoot van de Verenigde Staten. Bush zou zich zo aan de berichtgeving van de zender over de oorlog in Irak hebben geƫrgerd, dat hij het hoofdkantoor wilde platgooien.

Foto:  ANP

Volgens de Britse krant The Daily Mirror overreedde de Britse premier Tony Blair Bush om het plan niet door te zetten, omdat een dergelijk bombardement wereldwijd tot hevige protesten zou leiden. De krant baseert zich op een zeer geheim document uit Downing Street 10, waar Blair kantoor houdt. Volgens een anonieme bron van de krant is het document "explosief en zeer schadelijk voor Bush".

Bush en Blair zouden hun onderhoud in april vorig jaar hebben gehad, terwijl Amerikaanse troepen in Irak probeerden opstandelingen in het rebellenbolwerk Fallujah in bedwang te krijgen. Zowel Washington als Londen ergerde zich enorm aan de berichtgeving van Al Jazeera, die filmde achter de linies van de rebellen en beelden toonde van dode militairen en Iraakse slachtoffers.

Waarschuwingen

Het terreurnetwerk Al Qaida heeft Al Jazeera meermalen gebruikt om waarschuwingen naar het westen uit te zenden. Ook de ontvoerders van militairen en burgers in Irak zonden beelden van hun slachtoffers en veelal ook van hun executies naar Al Jazeera.

Het hoofdkantoor van Al Jazeera, de Arabische versie van de BBC of CNN, is gevestigd op een bedrijventerrein van de Qatarese hoofdstad Doha. Omdat het gebouw geen verdiepingen heeft zou het een gemakkelijk doelwit zijn. Het risico dat onschuldige buitenstaanders zouden omkomen, zou klein zijn omdat er geen woonwijken in de buurt zijn.

Beangstigend

Een partijgenoot van Blair, de voormalige minister van Defensie Peter Kilfoyle, heeft dinsdag Downing Street opgeroepen het document te publiceren. "Het is beangstigend te bedenken dat een man die zo machtig is als Bush, dergelijke achteloze actie kan voorstellen."

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Gisteren

Film

BAFTA voor Meryl Streep in rol Thatcher

Banner NUjournaal Algemeen

Nieuws in beeld

Een overzicht van de meest bijzondere nieuwsfoto's.

Bekijk fotoserie (100)

Meryl Streep wint BAFTA

Meryl Streep heeft zondag de BAFTA voor beste actrice gewonnen voor haar rol als Margaret Thatcher in de film The Iron Lady. Ook The Artist viel in de prijzen.

Lees meer

Kunduz

'Kunduz' heeft GroenLinks-leider Jolande Sap pijn gedaan, zegt ze in een interview met NU.nl.

Lees meer

Valentijnsdag

Valentijnsdag is allang niet meer de dag dat mensen hun geheime liefde verklaren. De dag lijkt een nieuwe betekenis te krijgen.

Lees verder