Slachtoffers pedofiel dagen Staat
HILVERSUM - Drie mannen die zeggen jaren geleden te zijn misbruikt en mishandeld door een inmiddels wegens seksueel misbruik veroordeelde man, stellen de Staat aansprakelijk voor geleden schade. Het drietal meent dat de politie in Groningen, bij wie zij destijds aangifte hebben gedaan, nalatig is geweest. Hun aangiften hebben destijds geen justitieel gevolg gehad.
Dat bleek zaterdagavond uit een reportage in het tv-programma NOVA over de affaire. Volgens de advocate van het drietal, L. Poortman, gaat het om een unieke zaak. Poortman vergelijkt de zaak met de ouders van slachtoffers van de Belg Marc Dutroux, die de Staat eveneens verantwoordelijk hebben gehouden voor het feit dat de autoriteiten veel te laat in actie zijn gekomen.
Getraumatiseerd
Volgens de mannen die Nova te woord stonden, gaan de misbruikpraktijken van de Groninger, G. van D., terug tot eind jaren zeventig. Alle drie gaven zij aan getraumatiseerd te zijn door wat hen is overkomen. Van D. zou destijds ook pornografische foto's en films van het misbruik hebben gemaakt. Het misbruik ging veelal gepaard met gewelddadigheden, aldus de slachtoffers. Zij zouden ook andere jongens bij Van D. hebben moeten introduceren. De Groninger zou zijn slachtoffers vooral in sociaal zwakkere milieus hebben gezocht.
De slachtoffers meldden de wantoestanden na verloop van tijd bij hun ouders. Deze klopten aan bij de politie, maar deze zou niets hebben gedaan. Een moeder van één van hen heeft Van D. fysiek aangevallen, hetgeen haar op strafvervolging kwam te staan, zei haar zoon in de NOVA-reportage.
Misbruik
In 2001 vervolgde het Openbaar Ministerie Van D. voor seksueel misbruik van vijf andere jongens, op basis van nieuwe aangiften. De rechtbank in Groningen veroordeelde de man tot vijf jaar cel en tbs.
Volgens Poortman eisen de drie mannen via het proces tegen de Staat financiële genoegdoening.
Geschoond
De Groninger persofficier van justitie P. van Rest zei in NOVA dat er niet meer te achterhalen wat er destijds is gebeurd. "De politieregisters zijn geschoond." Het bewijs in zedenzaken ligt volgens Van Rest sowieso moeilijk als de verdachte ontkent. In de zaak van 2001 heeft Van D. een bekentenis afgelegd.

Startpagina