Europees Parlement ziet geen uitweg crisis grondwet
| Uitgegeven: | 8 juni 2005 10:17 |
| Laatst gewijzigd: | 8 juni 2005 13:10 |
STRAATSBURG - Ook het Europees Parlement (EP) ziet geen duidelijke uitweg uit de crisis die is ontstaan door de afwijzing van de EU-grondwet in Nederland en Frankrijk. De twee grootste fracties in het EP stonden woensdag in een breed debat lijnrecht tegenover elkaar bij de vraag of de goedkeuring van de grondwet in andere EU-lidstaten door moet gaan.
Evenals de Britse premier Blair eerder deze week al deed, stelde de christen-democratische fractievoorzitter Pöttering voor om de goedkeuringsprocedures in de andere lidstaten voorlopig stop te zetten. "Er is nu een fase van bezinning en reflectie nodig."
Radeloos
De voorzitter van de socialistische fractie Schulz, die toegaf "radeloos" te zijn en geen oplossing te zien, wil dat lidstaten wel door kunnen gaan met parlementaire instemmingen of referenda. "Ieder land doet wat het wil."
Plan-D
Ook voorzitter Barroso van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, pleitte voor een bezinningsperiode. Toch wil hij ook dat andere lidstaten zich over de grondwet kunnen uitspreken. Hij erkende dat er geen plan-B is na het afstemmen van de grondwet, maar pleitte voor een "plan-D, van democratie en debat". "We moeten nu meer leren luisteren naar de burgers en op grond daarvan een oplossing zoeken."
Verdomhoekje
De meeste fractievoorzitters in het EP steunden Barroso in hun kritiek op nationale politici die vaak met de vinger wijzen naar de EU of Brussel, als zij impopulaire maatregelen moeten nemen. "Als je zes dagen per week kritiek hebt op Brussel, zijn mensen op zondag niet automatisch blij met Europa", meende Barroso. "Brussel moet niet altijd in het verdomhoekje zitten."
De groene fractieleider Cohn-Bendit stelde dat de EU beter één referendum had kunnen houden in alle lidstaten op dezelfde dag. VVD-europarlementariër Maaten toonde zich ook voorstander van een uniform referendum voor de hele EU.
Te snel
Volgens de liberale fractievoorzitter Watson is na de nee-stem "de Frans-Duitse motor van de EU kapot". "Het is nu wachten op leiderschap." De meeste EP-leden waren het er wel over eens dat de uitbreiding van de Unie voor veel burgers kennelijk te snel is gegaan en dat de Europese Commissie en het Europees Parlement de hand in eigen boezem moeten durven steken. "Soms is er ook behoefte aan minder wetgeving uit Brussel", zei Pöttering.
Zowel Barroso en huidig EU-voorzitter Luxemburg als de vier belangrijkste fractieleiders drongen woensdag aan op een snel akkoord over de Europese begroting voor de periode 2007 tot en met 2013. Daarover moeten de EU-staats- en regeringsleiders eind volgende week in Brussel een akkoord bereiken. "Dat kan ook een belangrijke politieke impuls geven aan Europa, als teken dat we er staan", stelde de Luxemburgse onderminister van Europese Zaken Schmit.
Boekhouding
Het Europees Parlement, dat volledig medebeslissingsrecht heeft over de EU-begroting, stemde woensdag in met een voorstel om de boekhouding voor de komende periode te beperken tot 1,18 procent van het bruto nationaal product (bnp), de totale som van alle geproduceerde goederen en diensten in de EU. Het EP wil ook dat de vijftien oude EU-lidstaten tot 15 procent van de Europese steun aan boeren zelf mee gaan betalen zodra Roemenië en Bulgarije toetreden tot de unie. Dat is gepland voor begin 2007.
Nederland, Duitsland en vier andere meer zuinig ingestelde lidstaten willen de Europese begroting beperken tot 1,0 procent van het bnp. De Europese Commissie pleit voor een begroting van 1,24 tot 1,26 procent. Huidig EU-voorzitter Luxemburg heeft een compromis op tafel gelegd dat uitgaat van een limiet van 1,06 procent van het bnp.
| © ANP |
Overig nieuws
- Vragen over gebrek regie Balkenende 'niet relevant'
- Man heeft organen in spiegelbeeld
- Jongeren drinken vooral bij een ander thuis
- Taskforce pakt overvallen drastisch aan
- 'Snowmageddon II' op komst in VS
- NAVO wil Nederlandse trainers in Uruzgan
- Man opgepakt in Amsterdamse ontvoeringszaak
- Politie doorzoekt woning verwarde man
- NAVO tolereert hasjrokende Afghaanse rekruten
- Nicotine veroorzaakt kankerverwekkende stof
- 'Strippenkaart Amsterdam niet zomaar weg'
- Fout piloot oorzaak crash bij Libanon
- Botsing met vier vrachtwagens op A15
- 'Verklaring Demjanjuk inconsistent'
- Naakte aanrander moet jaar zitten
- Verdachte van verkrachting 13-jarige gepakt
- Vrachtwagen in Rijn door navigatiefout
- 'Let op brandgevaar bij carnavalskleding'
- Arnhemmer bedreigt agenten met bijl
- Kabinet erkent veel kritiek commisie-Davids
- Geen explosieven gevonden op station Den Bosch
- Kabinet onderzoekt langere missie Afghanistan
- Dode vrouw in woning Amersfoort
- Kabinet akkoord over reactie Irak-rapport
- Politie schiet op inbrekers
- Kabinet begint 'politieke afronding' Davids
- Gelderlander publiceert niet na bedreiging
- 'Timosjenko accepteert nederlaag niet'
- Mogelijk explosief in trein Den Bosch
- Iran start verrijking uranium tot 20 procent
- 'Info over effecten blowen op wietzakjes'
- Ronald P. verdacht van vier moorden
- Man gered onder puin Haïti
- NAVO vraagt Nederland officieel te blijven
- Stroomstoring in centrum Deventer
- Geen ijsbeertjes in Europa dit jaar
- Clinton vraagt Europarlement om bankgegevens
- Lijfarts Jackson aangeklaagd
- Bijna akkoord over reactie op Irakrapport
- Verzet in het mbo-onderwijs groeit
- Hoofdverdachten hiv-zaak gaan in cassatie
- Rotterdamse korpschef stapt op wegens strandrellen
- Seksueel misbruik Canisiusgymnasium verjaard
- Van Vollenhoven wil breder onderzoek Q-koorts
- Ex-agente krijgt tien jaar cel wegens moord
- Meisje verzint ontvoering en verkrachting
- AIVD waarschuwt voor antifacisten
- Militair straft dochter met martelmethode CIA
- 'Pekelwater maakt strooizout overbodig'
- Snelweg A73 afgesloten door brand
Best gelezen
| 1. | Mogelijk explosief in trein Den Bosch |
| 2. | Man gered onder puin Haïti |
| 3. | Ronald P. verdacht van vier moorden |
| 4. | Geen explosieven gevonden op station Den Bosch |
| 5. | Dode vrouw in woning Amersfoort |
Top5 NUwerk.nl
| 1. | Heineken (19) |
| 2. | UWV (9) |
| 3. | BP (4) |
| 4. | ABN-AMRO (9) |
| 5. | TNT (36) |
| Meer vacatures... |
Haïti
Studenten uit Haïti hebben een documentaire gemaakt over hun door een aardbeving verwoeste land.
Top3 op NUvideo
| 1. | NAVO wil Nederland langer in Uruzgan |
| 2. |
' |
| 3. | Fout piloot oorzaak crash bij Libanon |
Top3 op NUjij.nl
| 1. | Balkenende erkent eindelijk eigen falen |
| 2. | Eindelijk aandacht |
| 3. | Eurlings: Op de bodyscan zie je niks |
