'NON!' (video)

Laatste update:  30 mei 2005 15:47 info

PARIJS - De Fransen hebben zondag in ruime meerderheid de Europese grondwet verworpen. In het Franse referendum heeft 54,87 procent van de kiezers 'nee' gezegd tegen de Europese grondwet. Het jakamp vormde 45,13 procent van de stemmers. Dat blijkt uit de officiƫle resultaten die het ministerie van Binnenlandse Zaken in de nacht van zondag op maandag bekendmaakte.

Foto:  ANP

Bekijk video: reacties politiek Modem/ Breedband

Bekijk video: straatreacties Modem/ Breedband

Van de 41,7 miljoen kiesgerechtigden heeft 69,74 procent zijn stem uitgebracht. Ruim 15,4 miljoen mensen stemden tegen de grondwet en ongeveer 12,7 miljoen voor.

Parijs

In Parijs stemden meer dan twee van de drie deelnemers aan het referendum voor de grondwet en was de opkomst ruim 75 procent. De jastemmers waren in alle arrondissementen van de Franse hoofdstad in de meerderheid.

De voorstanders waren vooral de centrumrechtse achterban van president Chirac. Die had de Europese grondwet stilletjes door het parlement kunnen loodsen, maar hij besloot er iets moois van te maken met een referendum dat hij dacht te zullen winnen.

Verhitte debatten

Dat idee veroorzaakte in Frankrijk echter maandenlang verhitte debatten over wat de geformuleerde rechtsbeginselen voor Europa voor de Fransen zelf zou gaan betekenen. De voorgestelde Europese grondwet moet in principe door alle 25 lidstaten van de Europese Unie worden geratificeerd.

De uitslag is een enorme tegenslag voor de centrumrechtse regering van Chirac. De president heeft persoonlijk herhaaldelijk gepoogd de Fransen over te halen 'ja' te stemmen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Michel Barnier, sprak van een beproeving voor Frankrijk en van een ontluistering.

Feest

De tegenstanders vierden uitbundig feest. De rechtse nationalist Jean-Marie Le Pen riep Chirac op af te treden na deze nederlaag. Le Pen voorspelde blij dat Nederland woensdag ook nee zal stemmen.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Cd-recensies

Van Halen - A Different Kind Of Truth

Banner NUjournaal Algemeen

Nieuws in beeld

Een overzicht van de meest bijzondere nieuwsfoto's.

Bekijk fotoserie (100)

Kunduz

'Kunduz' heeft GroenLinks-leider Jolande Sap pijn gedaan, zegt ze in een interview met NU.nl.

Lees meer

Valentijnsdag

Valentijnsdag is allang niet meer de dag dat mensen hun geheime liefde verklaren. De dag lijkt een nieuwe betekenis te krijgen.

Lees verder

Keizersrace

Schaatsers op de Keizersgracht in Amsterdam nemen deel aan de Keizersrace, een sprintwedstrijd over 150 meter op de bevroren gracht.

Bekijk fotoserie (7)