Staatssecretaris wil meer respect
| Uitgegeven: | 16 april 2005 08:24 |
| Laatst gewijzigd: | 16 april 2005 12:38 |
DEN HAAG - Staatssecretaris Van der Knaap van Defensie vindt dat bewindslieden met meer respect moeten worden bejegend. De CDA-bewindsman, een vertrouweling van de premier, wil dat ze weer met 'excellentie' worden aangesproken.
"Het geeft wat meer cachet als je met excellentie wordt aangesproken", aldus Van der Knaap zaterdag in een interview in de Volkskrant. "Er mag ook best enige afstand zijn."
De staatssecretaris zelf wordt binnen de hiƫrarchisch ingestelde krijgsmacht wel nog voortdurend 'excellentie' genoemd. Hij vindt dat "fantastisch". Maar buiten de muren van Defensie is er minder respect. Premier Balkenende hoort het woord alleen als hij met Van der Knaap in een militaire omgeving is.
Volgens Van der Knaap is er te weinig respect voor ministers en staatssecretarissen "die vaak in heel moeilijke situaties moeten opereren."
De aanspreektitel excellentie voor bewindslieden was tot in de jaren zestig algemeen gangbaar, maar wordt tegenwoordig nog maar zelden gebruikt. Volgens Van der Knaap geeft het woord aan "dat je een bijzondere positie hebt".
Voornaam
De staatssecretaris ergert zich ook aan de de cultuur van het elkaar aanspreken met de voornaam. Dat haalt volgens hem "de status van bewindslieden helemaal onderuit." Hij zag een keer toenmalig vice-premier Jorritsma uit een vergadering komen. "Ze zocht haar chauffeur, die over het Plein schreeuwde: Annemarie! Ik ben hier! Dat is voor mij de wereld op zijn kop."
Minister Donner zei zaterdag op een CDA-bijeenkomst in Ede de discussie over het gebruik van de term excellentie "niet zo zinnig" te vinden. Wel is Donner het met partijgenoot Van der Knaap eens dat bewindslieden respect verdienen, omdat ze leiding geven.
Fractieleider Dittrich van D66 heeft geen goed woord over voor de uitlatingen van Van der Knaap. "Bewindslieden moeten respect afdwingen door hun beleid, door de problemen in de samenleving op te lossen, en niet door van bovenaf op te leggen dat ze met excellentie aangesproken willen worden. Dit is betutteling. Ik vind dat Van der Knaap zich hiermee belachelijk maakt."
Hooghartig
PvdA-kamerlid Noorman-Den Uyl noemde de uitlatingen van Van der Knaap zaterdag voor de NCRV-radio hooghartig. Onder het bewind van haar vader, die premier was in de jaren '70, werd het gebruik van de term excellentie formeel afgeschaft.
| © ANP |
Overig nieuws
- Drie doden door lawine in Frankrijk
- 'Brandweermensen gehinderd bij het blussen'
- Belgisch rookverbod niet geldig door foutje
- Schutter Finland koos slachtoffers bewust
- Ter Horst wil celstraf of hoge boetes voor relschoppers
- Zwaargewonde vrouw gevonden op straat
- KNMI waarschuwt voor sneeuw in noordoosten
- Dodental bloedbad Pakistan loopt op
- Rechter VS verwerpt Blackwater-zaak
- Vijf gezinsleden overleden bij brand in Nîmes
- Cohen eert betrokken burgers
- Tientallen doden tijdens jaarwisseling Zuid-Amerika
- Onderzoek naar incidenten Culemborg
- Rusland maakt wodka fors duurder
- Brown wil internationale top over Jemen
- Brand in Dordtse kledingwinkel
- Wethouder ernstig gewond bij aftrap nieuwjaarsduik
- Vuurwapendiscussie barst weer los in Finland
- Noord-Korea wil betere betrekkingen met VS
- Ook nieuwjaarsduik in Uruzgan
- Nieuwjaarsrede Paus in teken van vrede
- Duizenden beginnen 2010 in het ijskoude water
- Verkeersruzie Amsterdam loopt uit op schietpartij
- Nieuwe hoop voor vredesproces Pakistan-India
- 'Weer is perfect voor nieuwjaarsduik'
- Staking tegen geweld legt Karachi lam
- Spanje neemt EU-voorzitterschap over
- Tientallen aanhoudingen in grote steden
- Loods Universiteit Wageningen in de as
- Bomvol Museumplein viert oud en nieuw
- Nigeriaanse terrorist vertrok uit Ghana
- Strenge veiligheidsmaatregelen Times Square
- Wolkendek verbergt maansverduistering
- Venezuela waarschuwt Nederland opnieuw
- Rechter wijst een gebiedsverbod Rotterdam af
- Schilderij Degas gestolen
- Doden in Rio de Janeiro door noodweer
- Nooit eerder zoveel illegaal vuurwerk gevonden
- Goed weer voor vuurpijlen
- Honderden dode dieren in huis VS
- 'Al drie ogen blind door vuurwerk'
- Rotterdam klaar voor nieuwjaarsfeest
- Eerste landen vieren nieuwjaar
- NU-lezer kiest Wilders als politicus 2009
- Kat redt familie en sterft
- Spaanse rechtbank buigt zich over Julio P.
- 'Steek deel opbrengst kilometerheffing in ov'
- Man opgepakt voor schieten op verkeersborden
- Zes doden na schietpartij Fins winkelcentrum
- Bijna achtduizend geiten geruimd
Best gelezen
Top5 NUwerk.nl
| 1. | Flora Holland (7) |
| 2. | Alliander (120) |
| 3. | DNV (3) |
| 4. | Optiver (13) |
| 5. | AccountView BV (4) |
| Meer vacatures... |
Jaaroverzicht
In 2009 was er weinig ruimte voor 'luchtig' nieuws. Het jaar stond in het teken van ongelukken, aanslagen en de crisis.
Jaarwisseling
Oliebollen en vooral veel vuurwerk. Bekijk lezersfoto's van de jaarwisseling op NUfoto.nl
Top3 op NUvideo
| 1. | Duizenden beginnen 2010 in het ijskoude water |
| 2. | Staking tegen geweld legt Karachi lam |
| 3. |
A |
Top3 op NUjij.nl
| 1. | Ben haalt wederom 00.00 uur niet |
| 2. | Zwaargewonde vrouw gevonden op straat |
| 3. | "David Icke Simply Tells The Truth Mate" |
