Krabben hebben seks in ruil voor bescherming

Laatste update:  4 november 2009 14:30 info

AMSTERDAM - Een mannetjeswenkkrab verdedigt een vrouwtje met het grootste plezier tegen indringers -als daar een seksuele dienstverlening tegenover staat tenminste.

Foto:  Ryan Harvey/Flickr/CC BY

Dat blijkt uit een studie van de Australische Nationale Universiteit die dinsdag is gepubliceerd.

Wetenschappers van de universiteit onderzochten in oktober en november 2008 het gedrag van wenkkrabben op moddervlaktes voor de kust van Mozambique.

Mannetjeswenkkrabben hebben één enorme schaar om zich mee te verdedigen, maar de onderzoekers wilden zien hoe vrouwtjeskrabben -die alleen twee kleine scharen hebben- zich verdedigen.

Holletjes

Wenkkrabben zijn territoriumdieren en leven in holletjes. De onderzoekers verzamelden krabben van verschillende plekken en plaatsten die in de buurt van bewoonde holen.

Wanneer een mannetjeskrab de indringer was, spoedden in 95 procent van de gevallen andere mannetjeskrabben zich naar het territorium van een buurvrouwtje om de indringer weg te jagen.

Was de indringer een vrouwtje, dan kwamen mannetjes slechts in vijftien procent van de gevallen als redder te hulp.

Het lijkt erop dat mannetjeskrabben vrouwtjes graag in de buurt houden, voornamelijk omdat die vrijwel altijd bereid zijn seks te hebben met hun buurman. De wetenschappers maakten hieruit op dat de vrouwtjes er zelf profijt van hebben met hun buren het bed te delen. Hun voordeel ligt waarschijnlijk in de bescherming die ze er voor terugkrijgen.

Adéliepinguïns

Seks als wederzijdse dienstverlening is niet ongebruikelijk in de dierenwereld. Adéliepinguïns op Antarctica lenen zich bijvoorbeeld voor seks om zeer gewilde stenen te bemachtigen om nesten op te bouwen.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Gisteren

NUsport - Voetbal

FC Barcelona lijkt titel te kunnen vergeten

Banner NUjournaal Algemeen

Nieuws in beeld

Een overzicht van de meest bijzondere nieuwsfoto's.

Bekijk fotoserie (102)

Kunduz

'Kunduz' heeft GroenLinks-leider Jolande Sap pijn gedaan, zegt ze in een interview met NU.nl.

Lees meer

Valentijnsdag

Valentijnsdag is allang niet meer de dag dat mensen hun geheime liefde verklaren. De dag lijkt een nieuwe betekenis te krijgen.

Lees verder

Keizersrace

Schaatsers op de Keizersgracht in Amsterdam nemen deel aan de Keizersrace, een sprintwedstrijd over 150 meter op de bevroren gracht.

Bekijk fotoserie (7)