Iran verwerpt akkoord over uranium
AMSTERDAM - Iran wil geen uranium naar Rusland sturen om het daar te laten verrijken, maar wil nucleaire brandstof kopen.
Iran heeft vrijdag een eigen voorstel ingebracht om een oplossing te vinden voor de ruzie met de internationale gemeenschap over het nucleaire programma. Dat meldde een van de Iraanse onderhandelaars tegen de staatstelevisie in Iran.
Daarmee gaat het land voorbij aan een overeenkomst met de Verenigde Naties. De aankondiging komt als een teleurstelling voor de Verenigde Staten, Rusland en Frankrijk.
Akkoord
Eerder vrijdag drongen deze landen aan op uitvoering van het VN-plan dat de drie landen in gesprekken met Iran deze week opstelden en waarin bepaald werd dat Iran uranium ter verrijking naar Rusland zou sturen. De nucleaire brandstof is voor een reactor die radioactieve medische isotopen produceert.
Eerder vrijdag meldden woordvoerders van Rusland, de Verenigde Staten en Frankrijk nog dat zij akkoord waren over de levering van verrijkt uranium aan Teheran.
Een bron rond de Amerikaanse regering zei dat Washington de mededelingen op de Iraanse staatstelevisie niet beschouwt als een officiële reactie op het voorstel van atoomwaakhond IAEA. De VS, Frankrijk en Rusland hebben al ingestemd met het IAEA-plan.
Iran wil pas volgende week reageren op het voorstel. Dat heeft Press TV, een tv-zender die eigendom is van de Iraanse autoriteiten, vrijdagavond gemeld.
Controle
Westerse landen willen meer controle over de uraniumverrijking in Iran, omdat ze vrezen dat het land mogelijk in het geheim werkt aan een kernwapen. Die beschuldiging heeft de Iraanse regering altijd ten stelligste tegengesproken.
Volgens diplomaten staat in het concept dat Iran laagverrijkt uranium naar het buitenland stuurt om het daar om te zetten in brandstof voor een reactor in Teheran, waar medische isotopen worden geproduceerd.
Angst
Daarmee zou de angst bij de grootmachten zijn weggenomen dat de Islamitische Republiek Iran zijn groeiende voorraad laagverrijkt uranium gaat bewerken tot hoogverrijkt uranium geschikt voor een atoombom.
Volgens diplomaten zou al het Iraanse uranium naar Rusland gaan. Moskou zou echter een deel van dat uranium door Frankrijk willen laten bewerken. Iran heeft echter laten weten dat het er niets voor voelt om Frankrijk bij de deal te betrekken. Parijs is een van grootste critici van de nucleaire ambities van het regime in Teheran.

Startpagina