Van Middelkoop wacht op Afghanistan

Laatste update:  23 oktober 2009 16:16 info

AMSTERDAM - Nederland neemt geen besluit over de toekomst van de militaire missie in Afghanistan zolang er geen definitieve verkiezingsuitslag in dat land is.

Dat heeft minister van Defensie Eimert van Middelkoop (ChristenUnie) vrijdag gezegd in de Slowaakse hoofdstad Bratislava, waar hij met zijn NAVO-collega's vergadert. "De legitimiteit van de Afghaanse regering is cruciaal."

Ook wil het kabinet afwachten of de Amerikaanse president Barack Obama wel of niet besluit meer troepen naar Afghanistan te sturen. Obama overweegt al enige tijd tienduizenden soldaten extra in te zetten om de Taliban te bestrijden.

Fraude

Afghanistan gaat op 7 november naar de stembus voor de tweede ronde van de presidentsverkiezingen. Bij de eerste ronde, die in augustus werd gehouden, werd massaal gefraudeerd.

Vooral zittend president Hamid Karzai profiteerde daarvan, wat leidde tot veel kritiek omdat hij door het Westen wordt gesteund.

Andere ministers

De minister van Defensie heeft bij het NAVO-beraad van veel andere ministers te horen gekregen dat ze het niet begrijpen als Nederland geheel uit Uruzgan zou vertrekken. Voor de Nederlandse aanpak is veel waardering, terwijl de trend juist is om meer troepen naar Afghanistan te sturen.

Bij het beraad bleek grote steun voor een rapport van de Amerikaanse generaal Stanley McCrystal over de westerse aanpak in Afghanistan. McCrystal bepleit om de strategie te verleggen naar bescherming van de bevolking tegen de taliban. Nederland staat overwegend positief tegenover dit rapport, aldus Van Middelkoop.

De werkwijze van de Nederlandse militairen komt grotendeels overeen met de aanpak die de Amerikaanse generaal nu bepleit.

McCrystal

McCrystal bepleit ook extra troepen voor de missie, die nu al ruim 100.000 westerse militairen telt. Een besluit daarover is te verwachten rond NAVO-beraad van ministers van Buitenlandse Zaken in december.

Bekend is dat de Amerikaanse president Barack Obama overweegt 40.000 man extra troepen naar Afghanistan te sturen.

De Nederlandse regering heeft steeds gezegd dat het eind 2010 de leidende rol in de Afghaanse regio Uruzgan beëindigt. Nog onduidelijk is wat Nederland wel wil doen voor de NAVO-missie in het gebied.

De Nederlandse regering beslist naar verwachting eind volgend jaar over de toekomst van de missie in Afghanistan.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

NUsport - Voetbal

Guidetti kan zijn geluk niet op

Banner NUjournaal Algemeen

Nieuws in beeld

Een overzicht van de meest bijzondere nieuwsfoto's.

Bekijk fotoserie (100)

Kunduz

'Kunduz' heeft GroenLinks-leider Jolande Sap pijn gedaan, zegt ze in een interview met NU.nl.

Lees meer

Valentijnsdag

Valentijnsdag is allang niet meer de dag dat mensen hun geheime liefde verklaren. De dag lijkt een nieuwe betekenis te krijgen.

Lees verder

Keizersrace

Schaatsers op de Keizersgracht in Amsterdam nemen deel aan de Keizersrace, een sprintwedstrijd over 150 meter op de bevroren gracht.

Bekijk fotoserie (7)