Uitwerking AOW-compromis vergt nog veel overleg

Laatste update:  14 oktober 2009 17:38 info

DEN HAAG - Het kabinet en coalitiepartijen CDA, PvdA en ChristenUnie praten woensdag in verschillende samenstelling verder over verhoging van de AOW-leeftijd van 65 naar 67 jaar.

Dinsdag werden de hoofdlijnen bekend van een mogelijk akkoord, maar ingewijden zeiden woensdag dat in de uitwerking nog lastige knopen moeten worden doorgehakt.

Eerst zijn ambtenaren en fractiespecialisten van de regeringspartijen bijeengekomen voor technisch overleg bij het ministerie van Sociale Zaken. Rond vijf uur 's middags is het overleg voortgezet met minister Piet Hein Donner, staatssecretaris Jetta Klijnsma (Sociale Zaken) en de fractievoorzitters van CDA, PvdA en ChristenUnie in de Tweede Kamer.

Stapsgewijs

Het kabinet overweegt de AOW-leeftijd in 2020 eerst naar 66 te verhogen. Daarna zou de leeftijd in stapjes van twee maanden per jaar omhoog kunnen. Dat betekent dat de AOW-leeftijd in 2026 op 67 jaar ligt.

Het kan ook zijn dat de stap naar 67 in 2026 in één keer wordt genomen, omdat het lastig zou zijn aanvullende pensioenen aan te passen aan een geleidelijke verhoging.

Zware beroepen

Verder is er discussie over het ontzien van mensen met zware beroepen en die vroeg zijn begonnen met werken. Zo wordt nog besproken of iemand moet kunnen aantonen minimaal veertig jaar of 45 jaar te hebben gewerkt om toch met zijn of haar 65e verjaardag te stoppen met werken.

Eerder stoppen betekent wel een lagere AOW-uitkering. De vraag is nog of dat 5 of 8 procent per jaar moet schelen.

Pensioenen

Het kabinet besloot dit voorjaar dat de pensioenleeftijd, zowel in de AOW als bij aanvullende pensioenen, omhoog moet om gevolgen van de vergrijzing op te vangen en om de overheidsfinanciën op orde te brengen na de economische crisis.

Daarbij zijn werkgevers en vakbonden nodig, die in de pensioenbesturen zitten.

Belastingen

Het kabinet wil sociale partners stimuleren door in belastingwetgeving ook uit te gaan van een hogere pensioenleeftijd. Voor aanvullend pensioen wordt nu onder een belastingvriendelijk regime gespaard.

Mensen met een zwaar beroep en die vroeg begonnen zijn met werken, zullen de mogelijkheid behouden om een deel van hun gespaard aanvullend pensioen naar voren te halen om hun lagere AOW bij te spijkeren.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Politiek

VVD blijft verliezen in peiling Synovate

Banner NUjournaal Algemeen

Nieuws in beeld

Een overzicht van de meest bijzondere nieuwsfoto's.

Bekijk fotoserie (100)

Robert Pattinson

Robert Pattinson bespreekt in Cannes ziijn nieuwe film Cosmopolis waarin hij een multimiljonair op de rand van de afgrond speelt.

Bekijk fotoserie (4)

Ziekenhuisarts

Er komt een nieuw beroep in de geneeskunde: de ziekenhuisarts.

Lees meer

Verkiezingen Egypte

Egypte telt stemmen na de eerste ronde van de presidentsverkiezingen die lijken uit te lopen op een finale tussen de Moslimbroeders en 'Mubarak'.

Lees verder (4)