'Vervuiling Probo Koala maakte slachtoffers'
GENEVE - De dood van zeker vijftien mensen en tal van ziekenhuisopnames in 2006 in de Ivoriaanse havenstad Abidjan zijn volgens een speciale rapporteur van de Verenigde Naties een gevolg van vervuiling door stoffen uit een schip, de Probo Koala.
Foto: ANP
VN-rapporteur Okechukwu Ibeanu heeft dit in een rapport gesteld dat donderdag in Genève aan de Mensenrechtenraad van de VN wordt gepresenteerd.
De rapporteur spreekt van ''sterke bewijzen die op het eerste gezicht duidelijk aantonen'' dat de overledenen of zieken slachtoffers waren van het dumpen van het afval.
Dat was naar Abidjan vervoerd in opdracht van de olie- en grondtoffenhandel Trafigura waarvan het hoofdkantoor in Nederland is gevestigd, maar waarvan ook veel zaken vanuit kantoren elders zoals in Londen worden gedaan.
Verantwoordelijkheid
Trafigura bestrijdt verantwoordelijkheid voor de affaire en betwist ook een aantoonbaar verband tussen de stoffen uit de Probo Koala en de ziekte- en sterfgevallen in Abidjan. De stoffen zouden wel een onaangename geur veroorzaken maar geen massale verwondingen, ziektes of sterfgevallen.
Compensatie
De voorzitter van de Nationale Federatie van Slachtoffers van Giftig Afval, Denis Titira Yao, laat weten dat de compensatie voor emotionele en materiële schade als gevolg van de afvaldump niet ver genoeg gaat.
''We hebben ook een oplossing voor de langere termijn nodig omdat er nog steeds afval in de stad ligt dat niet is opgeruimd.''
Onderzoek
De PvdA in de Tweede Kamer wil dat het Openbaar Ministerie (OM) opnieuw onderzoek doet naar berichten dat de top van Trafigura wel degelijk wist dat het gestorte afval in Ivoorkust giftig was.
Ton Heerts en Diederik Samsom willen dat ook andere mogelijkheden worden bekeken om Trafigura bestuurlijk, financieel en strafrechtelijk aan te pakken.
Uit onderzoek van onder meer Greenpeace blijkt dat Trafigura-directeur Claude Dauphin wist van de afvallozingen in de havenstad Abidjan. Volgens de milieuorganisatie heeft het OM alle reden om Trafigura en zijn directeur toch verder te vervolgen.

Startpagina