Sluiting slechte scholen lijkt nabij
| Uitgegeven: | 8 september 2009 21:50 |
| Laatst gewijzigd: | 8 september 2009 21:50 |
DEN HAAG - De overheid kan scholen straks waarschijnlijk sluiten als ze bepaalde leerresultaten niet halen. In de Tweede Kamer leek zich dinsdag op hoofdlijnen een meerderheid af te tekenen voor dit plan.
De maatregel is deel van het wetsvoorstel Goed Onderwijs, Goed Bestuur. Het maakt het de overheid mogelijk een openbare school te sluiten en de bekostiging van een bijzondere school te stoppen.
Er zit voor de bijzondere school dan vaak ook weinig anders op dan de deuren dicht te doen.
Onder de maat
''Nog elke dag krijgen 89.000 kinderen in het basisonderwijs en 38.000 leerlingen in het voortgezet onderwijs,onderricht onder de maat'', aldus Staf Depla, wiens PvdA het plan ook 'van harte' steunt.
''Met dit voorstel wordt een belangrijk hiaat in de wetgeving opgelost, maar ik hoop dat we de wet nooit hoeven te gebruiken'', zei Jan Jacob van Dijk van het CDA.
Jasper van Dijk van de SP toonde zich niet enthousiast, maar noemde het wel 'zeer belangrijk dat er meer mogelijkheden komen om in te grijpen'.
Ed Anker van de ChristenUnie vindt dat de overheid moet kunnen ingrijpen, maar er moet 'geen schoolpolitie' komen.
Ouders
Bas van der Vlies van de SGP zou liever zien dat ouders zich duidelijker manifesteren, desnoods door te 'stemmen met de voeten' en een andere school te zoeken.
Richard de Mos van de PVV is 'blij met de historische stap', maar wil dat de zaken veel strenger worden aangepakt.
De VVD vindt het voorstel een stap in de goede richting. Slechte scholen verspillen talent en zijn 'opleidingen voor de bijstand', vindt liberaal Ineke Dezentjé Hamming.
Pechtold
''In mijn Nederland kan het niet zo zijn dat kinderen naar slechte scholen gaan'', betoogde Alexander Pechtold van D66. Hij wil een nog snellere aanpak.
Tofik Dibi van GroenLinks benadrukte dat sluiting alleen in het alleruiterste geval mag plaatshebben, maar verwacht veel van de preventieve werking.
As Siddieq
Staatssecretaris Sharon Dijksma (Onderwijs) schortte recent een deel van de rijksbijdragen aan twee scholen op, omdat die niet voldeden.
Dat was tot dan toe ook nog nooit gebeurd. Het ging om de islamitische school As Siddieq in Amsterdam en De Nieuwe School in Culemborg.
Bestuur
Dijksma en haar collega Marja van Bijsterveldt willen dat Onderwijs het bestuur van een school ook een 'aanwijzing' kan geven als er sprake is van bestuurlijk wanbeheer.
Het ministerie kan dan van het bestuur eisen dat bepaalde maatregelen genomen worden: bijvoorbeeld bestuurders of toezichthouders vervangen. Daar heeft de Kamer nog wel vraagtekens bij.
Kamer en staatssecretarissen praten woensdag verder.
| © ANP |
Overig nieuws
- D66 wil AOW in twaalf jaar naar 67
- Dode man in Zaandamse sloot
- Vrouw overleden na steekincident Groningen
- Dakloze gedood voor 15 euro in Brussel
- Drie broertjes vast wegens mishandeling
- Alle verdachten overval pokertoernooi opgepakt
- 'Onacceptabel leed door blokkade Gaza'
- Premier Irak accepteert nederlaag niet
- Tips na nachtelijk onderzoek Veenendaal
- Taliban onthoofden 'spionnen VS'
- Grote betoging verwacht voor Capitool
- Evacuaties na uitbarsting IJslandse vulkaan
- Korte stroomstoring in Capelse wijk
- Australië geteisterd door cycloon
- ME in actie bij Katwijk tegen Quick Boys
- Rouvoet wil ook rol kinderbescherming bekijken
- Aanhang Berlusconi betoogt tegen justitie
- Verkiezingsrace in Suriname begonnen
- Inbraak bij Trots op Nederland
- OM Aruba wil foto van 'Holloway-skelet' zien
- Milly Boele woensdag begraven en herdacht
- Rusland betoogt tegen Poetin
- Derde overvaller pokertoernooi gearresteerd
- Noodverordening in Veendam na branden
- Allawi nipt op kop in verkiezingen Irak
- Koninklijke familie klust in Nieuwegein
- 'CDA-fractie gaf signaal aan Balkenende'
- Karzai bedankt Nederland bij bezoek aan basis
- Vaticaan gaat misbruik Ierland onderzoeken
- Gaslek in winkelcentrum door koperdieven
- Marijnissen niet terug in Kamer
- 'Veldslag in Amsterdamsch Studenten Corps'
- Gevaarlijke zandstorm kleurt Peking geel
- 'Van witwassen verdachte directeur ziekenhuis weg'
- Terroristen blijken toeristen
- Weer autobrand in Veendam
- Oekraïense premier huurt geestenbanner in
- Studenten ontdekken nieuw soort dinosaurus
- Grote sprong PvdA in peiling De Hond
- 'Mijnramp Sierra Leone eist honderden levens'
- Massale belangstelling stille tocht Milly
- Boele Staal wordt informateur Den Haag
- Balkenende nijdig over uitlatingen Srebrenica
- Hirsch Ballin bezorgd om Veenendaal
- Sander V. beschuldigd van doodslag Milly
- Opnieuw veroordelingen om strandrellen
- Autodief zorgt voor tumult op A27
- Politie onderzoekt seks-chats docent
- D66 Amsterdam stapt uit onderhandelingen college
- Journalist hoeft biografie Nina Brink niet te rectificeren
Best gelezen
| 1. | Taliban onthoofden 'spionnen VS' |
| 2. | Tips na nachtelijk onderzoek Veenendaal |
| 3. | Australië geteisterd door cycloon |
| 4. | Politie naar huis Sandra Bullock |
| 5. | Evacuaties na uitbarsting IJslandse vulkaan |
Top5 NUwerk.nl
| 1. | Heineken (13) |
| 2. | NS (12) |
| 3. | Servauto Nederland BV (4) |
| 4. | ABN-AMRO (6) |
| 5. | Newcom Information Systems B.V (3) |
| Meer vacatures... |
Brand Spijkenisse
In een leegstaand schoolgebouw in Spijkenisse heeft in de nacht van zaterdag op zondag een grote brand gewoed.
Crashed Ice
In Quebec City wordt dit weekeinde de extreemste schaatswedstrijd ter wereld verreden. Namens Nederland doen twee atleten mee.
