Museumslag om Arnhem nog niet uitgestreden

Laatste update:  17 juni 2009 17:51 info

DEN HAAG - De beslissing over de plek van het Nationaal Historisch Museum in Arnhem is woensdagmiddag toch nog een beetje in de lucht blijven hangen.

Er komt een nieuw overleg, waarbij het CDA een motie over de kwestie zal indienen.

De mensen die het museum het liefst vlak bij het Openluchtmuseum zien verrijzen, lijken echter aan de winnende hand. Het CDA is daarvoor, met D66, de PVV en de SP. De PvdA is voor de plek bij de John Frostbrug, net als de VVD, GroenLinks en de ChristenUnie.

Volgens minister Ronald Plasterk (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) is de plek aan de rivier toch echt de beste, al is de andere ook goed bruikbaar. Wanneer het nieuwe overleg is, was woensdagmiddag nog niet bekend.

Ontwerp

Arnhem won de beauty contest van Amsterdam en Den Haag door met een ontwerp op de proppen te komen dat het nieuwe Nationaal Historisch Museum verbindt met het aloude Openluchtmuseum (over het dagelijks leven in het Nederland van vroeger) aan de rand van de stad.

Beide musea zouden elkaar versterken en genoeg te bieden hebben voor een hele dag uit. Er kan bij het Openlucht ook nog in de bossen worden gewandeld en het nabijgelegen Burgers' Zoo biedt zijn eigen vermaak. De Kamer liet zich met dit concept over de streep halen.

Voorkeur

De directie van het nieuwe museum sprak echter al snel na de beslissing een voorkeur voor het centrum van Arnhem uit, aan de stadkant van de John Frostbrug oftewel de Oude Rijnbrug.

Plasterk is het daar nu mee eens en hield woensdagmiddag tijdens het debat zijn rug zo veel mogelijk recht. Het kan daar sneller en goedkoper, het is een mooie plek aan de rivier, goed bereikbaar met het openbaar vervoer.

De brug speelde een hoofdrol in de bloedige Slag om Arnhem, nu 65 jaar geleden.

Curieuze bemoeienis

Directeur Erik Schilp van het Nationaal Historisch Museum sprak woensdag na afloop van het debat van een 'curieuze bemoeienis' van de Kamer.

''Misschien moeten ze de Rijksmusea weer nationaliseren, dan kunnen ze zich weer overal mee bemoeien.'' Hij en andere professionals zijn het toch unaniem over de locatie bij de John Frostbrug eens.

Parkeergarage

Hij is ook gepikeerd dat eventuele meerkosten voor een parkeergarage bij het Openluchtmuseum door de politiek worden gezien als het probleem van de directie en eventueel de stad Arnhem, die het museum zo graag binnen de grenzen wilde hebben.

De directie heeft immers duidelijk om de andere plek bij de brug gevraagd. ''Die kosten kunnen oplopen tot 40 miljoen. Geef dan maar een blanco cheque.'' Schilp gaat donderdag meteen praten met de raad van toezicht.

Directeur Pieter-Matthijs Gijsbers van het Nederlands Openluchtmuseum toonde zich voorzichtig opgetogen over de voorkeur van de Kamer voor zijn terrein. ''Een heel goed besluit, waar de bezoeker mee is gediend. Een keuze voor het publiek.''

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Gisteren

Achterklap

Wekelijks overzicht van de roddelbladen

Banner NUjournaal Algemeen

Nieuws in beeld

Een overzicht van de meest bijzondere nieuwsfoto's.

Bekijk fotoserie (100)

Verkiezingen Egypte

Egypte telt stemmen na de eerste ronde van de presidentsverkiezingen die lijken uit te lopen op een finale tussen de Moslimbroeders en 'Mubarak'.

Lees verder (4)

Songfestival

Joan Franka is er niet in geslaagd de finale van het Eurovisiesongfestival te bereiken.

Lees verder en bekijk foto's

Formule 1 Preview

Het is een onvervalste klassieker in de autosport: de Grand Prix van Monaco. Zondag staat hij weer op het programma.

Lees verder