Gegijzelde Nederlander en Belg maken het goed
LONDEN/MOGADISHU - Een Nederlander en een Belg die zondag in Somalië zijn gegijzeld, maken het naar eigen zeggen naar omstandigheden goed.
Foto: ANP
Ze lieten vrijdag telefonisch aan het persbureau Reuters weten dat ze zich in een moeilijke situatie bevinden en ze hopen op een snelle oplossing.
De ontvoerders hebben het geëiste losgeld verhoogd tot 4 miljoen dollar (circa 3,2 miljoen euro). Eerst eisten ze een kwart van dat bedrag. Een man die zich voorstelde als de bendeleider 'Nur', zei vrijdag dat hij nu vier keer zo veel wilde.
Snelle oplossing
''We houden erg veel van onze landen, families en vrienden en we hopen dat we ze snel weer terugzien. We dringen er bij hen op aan een snelle oplossing te vinden voor onze moeilijke situatie'', aldus het Nederlandse slachtoffer.
De Belg zei dat ''we in een moeilijke toestand verkeren, maar we zijn op dit moment OK''. ''Ik kan slechts zeggen dat ze ons goed behandelen.''
Begin deze week werd bericht dat de Belgische arts weigerde te eten en werd geslagen door zijn ontvoerders.
Achtergrond
De Nederlandse verpleger en de Belgische arts werken voor de Belgische tak van Artsen zonder Grenzen. Die wil niet dat de namen van de slachtoffers openbaar worden.
Ze werden zondag in de streek Bakool, ongeveer 200 kilometer ten noordwesten van de hoofdstad Mogadishu, door gewapende mannen overmeesterd.
De twee waren volgens een lokale autoriteit met lijfwachten en een chauffeur onderweg naar Hodur bij de Ethiopische grens.
Ontvoerders
Het is niet bekend wie de ontvoerders zijn en wat hen drijft. Het gaat vermoedelijk om criminelen die een slaatje willen slaan uit de aanwezigheid van de twee westerlingen in Bakool.
In de streek is onder meer een extremistische militie actief die zich van islamitische slogans bedient en zich al-Shabaab noemt. De militie heeft laten weten met geweld de gijzelaars te zullen bevrijden, als onderhandelingen falen.
Somalië kent sinds 1991 geen centrale regering meer en vooral in het midden en zuiden van het land heerst anarchie.

Startpagina