'Discussie over reputatie Turkish Airlines'
AMSTERDAM - Turkish Airlines heeft al jaren een slechte reputatie op het gebied van verkeersveiligheid. In Europa staat de Turkse luchtvaartmaatschappij bovenaan de 'crashlijst'.
Foto: ANP
Dat meldt NRC woensdagmiddag op zijn website.
De laatste keer dat een vliegtuig van Turkish Airlines verongelukte, was in januari 2003, op een binnenlandse vlucht van Istanbul naar Diyarbakir. 75 van de 80 inzittenden kwamen daarbij om het leven.
Daarna vlogen ze zes jaar lang schadevrij. Tot woensdagochtend bij Schiphol.
Airsafe.com
Uit cijfers van de website Airsafe.com, die wereldwijd alle ongelukken in de moderne burgerluchtvaart bijhouden, blijkt dat Turkish Airlines in Europa de meeste ongelukken op zijn naam heeft staan. Voor 2003 crashten de vliegtuigen van Turkish Airlines regelmatig.
Airsafe.com kijkt voor elke maatschappij naar het aantal doden per crash en zet dat af tegen het aantal vluchten van die maatschappij. Vrijwel geen enkele maatschappij komt dan boven het getal 1 uit, maar Turkish Airlines scoort 3,58.
Ter vergelijking: KLM komt uit op 0,81, British Airways op 0,39 en Lufthansa op 0,22. Dit blijkt uit speurwerk van NRC.
Europese Commissie
De Europese Commissie meldde eerder woensdag dat er helemaal geen problemen bekend zijn met de luchtwaardigheid van toestellen van Turkish Airlines.
De nationale maatschappij van Turkije heeft namelijk nooit op de zwarte lijst van de EU gestaan. Dat meldt een woordvoerder van de EU-commissaris Antonio Tajani (Verkeer) woensdag in een reactie.
Zwarte lijst
De Europese Commissie stelt elke drie maanden een zwarte lijst op van onveilige luchtvaartmaatschappijen. Die maatschappijen mogen nergens in de EU meer landen.
De zwarte lijst is momenteel twaalf kantjes lang en bevat vooral Afrikaanse en Aziatische maatschappijen.
Elf ongevallen
Turkish Airlines vliegt naar zo'n 25 bestemmingen in de Europese Unie. De afgelopen twintig jaar zijn er met het toestel van woensdag elf ongevallen geweest.
In de jaren zeventig verloor Turkish Airlines vijf toestellen bij grote ongelukken. Daarbij vielen in totaal meer dan zeshonderd doden.
Thailand
Het laatste ongeval was op 21 augustus 2005 toen een Airbus 340 bij een landing in Thailand schade opliep.
Het laatste ernstige ongeval van deze maatschappij was in januari 2003 bij de Turks-Iraakse grens. Een toestel stortte toen in dichte mist neer, met 75 doden tot gevolg. Dit gebeurde in het laatste stadium van de benadering van de landingsbaan.
Weersomstandigheden
Net als op Schiphol haalde het toestel de baan niet. Maar toen waren de weersomstandigheden heel anders, zo meldt het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium (NLR). Het was donker en er was weinig zicht.
De Nederlandse Inspectie Verkeer en Waterstaat (IVW) heeft de afgelopen jaren ingegrepen bij andere luchtvaartmaatschappijen uit Turkije, die hun veiligheid niet op orde hadden.
Onur Air
In mei 2005 legde de inspectiedienst een vliegverbod van twee weken op aan Onur Air. De maatschappij kampte met zulke ernstige gebreken dat de IVW viegtuigen van Onur Air tijdelijk niet meer toeliet in Nederland.
Fly Air
Nadat het vliegverbod was opgeheven, uitte de inspectiedienst nogmaals zorgen over Onur Air. In de zomer van 2007 werd de Turkse maatschappij FlyAir onder verscherpt toezicht gesteld.
De IVW nam die maatregel nadat was gebleken dat FlyAir de regels voor onder andere bijtanken en het gelijktijdig laten uitstappen van passagiers niet goed uitvoerde.
Foto's
Bekjik lezersfoto's van de crash op NUfoto.nl


Startpagina