AIVD blijft op Aruba
AMSTERDAM - Inlichtingendienst AIVD vertrekt niet van Aruba. Dit ondanks het verzoek van de Arubaanse minister-president Nelson Oduber die wil dat alle AIVD'ers van het eiland vertrekken.
Foto: ANP2
Dat schrijft staatssecretaris van Koninkrijksrelaties Ank Bijleveld (CDA) in een brief aan de Tweede Kamer.
Bijleveld zegt geen aanleiding te zien te voldoen aan een verzoek van de Arubaanse minister-president Nelson Oduber.
Croes
Ook de Arubaanse minister van Justitie Rudy Croes zei van de AIVD'ers af te willen, nadat hij een interne rapportage van de Nederlandse Vertegenwoordiging in Aruba in handen kreeg.
Hij speelde hem door aan de media, schrijft Bijleveld. Dat hij de rapportage opzettelijk in de publiciteit heeft gebracht, noemt Bijleveld 'kwalijk'.
Intimidatie
In de rapportage worden Arubaanse politici en hun familieleden niet gespaard. Zo zou Croes 'de ramkoers-rol vervullen en het electoraat tevreden houden', terwijl een neef van Croes en de zoon van premier Nelson Oduber mensen intimideren. De Arubaanse minister beschuldigde Nederland na het uitlekken van de rapportage van spionage.
Liason
Op Aruba is volgens Bijleveld sinds 2006 met instemming van de Arubaanse regering een liaison van de AIVD werkzaam. Deze verbindingsofficier onderhoudt daar contacten met inlichtingen- en veiligheidsdiensten in Latijns Amerika en het Caribisch gebied, schrijft de staatssecretaris.
De liaison is niet betrokken bij de totstandkoming van de weekberichten, waarvan er een bij Croes terecht kwam, stelt Bijleveld.
Vertrouwelijk
De rapportage kwam door 'een menselijke fout' bij een Arubaanse ambtenaar terecht, laat Bijleveld weten. Een ambtenaar van het ministerie van Justitie stuurde de rapportage per ongeluk per e-mail naar een Arubaanse ambtenaar.
"Er zijn geen aanwijzingen dat dit niet te goeder trouw is gebeurd." Op het document stond wel nadrukkelijk vermeld dat het vertrouwelijk moest worden behandeld.
Schade
De Arubaanse ambtenaar speelde het bericht door aan Croes, terwijl de justitieambtenaar nog tevergeefs probeerde de e-mail terug te halen.
Bijleveld erkent in de brief dat de relatie tussen Nederland en Aruba door de rapportage schade heeft opgelopen. Ze stelt echter goede gesprekken te hebben gehad met Oduber over het voorval. Op basis daarvan denkt zij dat de relatie binnenkort weer 'in een rustiger vaarwater zal verkeren'.


Startpagina