JSF beste opvolger F-16

Laatste update:  18 december 2008 21:28 info

DEN HAAG - Het Amerikaanse gevechtsvliegtuig Joint Strike Fighter is de meest geschikte opvolger van de F-16 bij de Nederlandse luchtmacht.

Foto:  ANP

Staatssecretaris Jack de Vries (Defensie) maakte donderdag bekend dat de JSF als beste uit de bus is gekomen bij een vergelijking.

De vergelijking ging tussen de Zweedse Saab Gripen NG, de JSF van vliegtuigbouwer Lockheed Martin en een gemoderniseerde versie van de F-16 van dezelfde fabrikant.

De JSF, officieel de F-35, scoorde het beste op zes kwaliteitseisen, prijs en levertijd. Deze criteria waren gerelateerd aan het ambitieniveau van Nederland. Nederland wil op het hoogste geweldsniveau mee blijven doen aan missies, zei De Vries.

Inzetmogelijkheden

Het nog in ontwikkeling zijnde Amerikaanse toestel voldoet ruimschoots aan de eisen die Nederland stelt aan de inzetmogelijkheden.

De Saab Gripen NG bleef op vier van de zes kwaliteitspunten onder de meetlat, zei kolonel Robert Geerdes, projectleider voor de vervanging van de F-16. Volgens hem lagen de prestaties van de Gripen NG en de Advanced F-16 dicht bij elkaar.

Over de prijs wilden Geerdes en De Vries niet uitweiden vanwege de commerciële belangen van de fabrikanten. Maar De Vries zei wel dat de investeringskosten van de JSF het laagst zijn, omdat Nederland als deelnemer bij de ontwikkeling daar al 800 miljoen euro ingestoken heeft.

Volgende fase

Hij zal het kabinet adviseren de volgende fase in te gaan van het JSF-programma, waaraan Nederland al sinds 2002 deelneemt. Dat betekent dat wat De Vries betreft Nederland dit voorjaar twee testtoestellen van de F-35 aanschaft.

De Tweede Kamer zal de komende maanden de evaluatie bekijken en zelf nog meer informatie vergaren. Uit een onafhankelijk onderzoek van RAND Europe, waar de Kamer om had verzocht, blijkt dat de vergelijking transparant en objectief is uitgevoerd.

Afgehaakt

De regeringspartijen hebben in het coalitieakkoord vastgelegd, dat het kabinet een besluit neemt op basis van een vergelijking tussen kandidaten. Inmiddels zijn de Eurofighter en de Rafale zelf afgehaakt.

Alleen de Saab bleef over. In 2010 volgt pas een definitieve beslissing over de aanschaf van de JSF.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Muziek

Smeets doet geen uitspraken meer over gages

Banner NUjournaal Algemeen

Nieuws in beeld

Een overzicht van de meest bijzondere nieuwsfoto's.

Bekijk fotoserie (100)

Verkiezingen Egypte

Egypte telt stemmen na de eerste ronde van de presidentsverkiezingen die lijken uit te lopen op een finale tussen de Moslimbroeders en 'Mubarak'.

Lees verder (4)

Songfestival

Joan Franka is er niet in geslaagd de finale van het Eurovisiesongfestival te bereiken.

Lees verder en bekijk foto's

Formule 1 Preview

Het is een onvervalste klassieker in de autosport: de Grand Prix van Monaco. Zondag staat hij weer op het programma.

Lees verder