'Geweld tegen cipier steeds zwaarder'

Laatste update:  18 augustus 2008 11:22 info

AMSTERDAM - Het geweld van gedetineerden tegen gevangenisbewaarders lijkt zowel in omvang als intensiteit toe te nemen. In de eerste vier maanden van dit jaar werden 263 gevallen van agressie gemeld.

Foto:  ANP

Dat bevestigt een woordvoerder van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) maandag na berichtgeving in het AD. Het aantal meldingen in vier maanden tijd is daarmee bijna gelijk aan de helft van het aantal meldingen vorig jaar.

Vorig jaar waren er in totaal 557 meldingen van geweld tegen cipiers. In dat jaar was al sprake van een sterke stijging. In 2005 en 2006 kwamen respectievelijk 471 en 430 meldingen binnen.

Verhoogde aandacht

De DJI stelt dat de verhoogde aandacht voor veiligheid van gevangenispersoneel heeft geleid tot meer meldingen. Maar de dienst denkt niet dat de stijging daar in het geheel mee kan worden verklaard. Er is ook daadwerkelijk sprake van meer geweld, zegt een woordvoerder.

Vakbond Abvakabo FNV verklaart de stijging door te wijzen op de zwaarte van het letsel dat cipiers oplopen. "Het aantal gevallen met zwaar letsel stijgt en dan doet een gevangenismedewerker altijd aangifte", aldus een woordvoerder. Bij lichtere verwondingen zouden bewaarders veel minder vaak melding maken.

Zwaardere categorie

De vakbond stelt dat de gevangenen van een 'zwaardere categorie' zijn dan vroeger. Ze zouden eerder geweld gebruiken. Ook wijst de bond op de bezuinigingen in het gevangeniswezen, waardoor er minder personeel is.

"Het contact tussen gevangenisbewaarder en gevangene is daardoor minder goed." Ook zijn activiteitenprogramma's voor gedetineerden hierdoor bekort, wat leidt tot meer irritaties, weet de woordvoerder.

Plan

De DJI komt nog voor het einde van de maand met een plan van aanpak om de veiligheid in gevangenissen te vergroten. Aanleiding voor dit plan was een onderzoek van de Arbeidsinspectie vorige maand waaruit naar voren kwam dat gevangenissen te weinig doen om agressie, intimidatie en werkdruk tegen te gaan. In twee op de drie geïnspecteerde gevangenissen worden daders niet of nauwelijks aangepakt. Uit dat onderzoek bleek overigens dat ook leidinggevenden bewaarders intimideren, evenals collega's.

Bijlmerbajes

In juni kwamen gedetineerden van de Bijlmerbajes in opstand vanwege de versobering van hun programma. Een deel van de gevangenen weigerde terug te gaan naar hun cel. Nadat de wijzigingen deels werden teruggedraaid, keerde de rust terug.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Gisteren

Film

BAFTA voor Meryl Streep in rol Thatcher

Banner NUjournaal Algemeen

Nieuws in beeld

Een overzicht van de meest bijzondere nieuwsfoto's.

Bekijk fotoserie (100)

Meryl Streep wint BAFTA

Meryl Streep heeft zondag de BAFTA voor beste actrice gewonnen voor haar rol als Margaret Thatcher in de film The Iron Lady. Ook The Artist viel in de prijzen.

Lees meer

Kunduz

'Kunduz' heeft GroenLinks-leider Jolande Sap pijn gedaan, zegt ze in een interview met NU.nl.

Lees meer

Valentijnsdag

Valentijnsdag is allang niet meer de dag dat mensen hun geheime liefde verklaren. De dag lijkt een nieuwe betekenis te krijgen.

Lees verder