. Het laatste nieuws lees je het eerst op NU.nl
|

Albayrak verliest opnieuw Chinezen uit het oog

Uitgegeven: 28 mei 2008 12:59
Laatst gewijzigd: 28 mei 2008 13:47

DEN HAAG - Staatssecretaris Nebahat Albayrak van Justitie is opnieuw een deel van de illegale Chinezen kwijt die onlangs tevergeefs asiel vroegen in Nederland. Ze zijn vermoedelijk weer in de illegaliteit beland.

Dat valt op te maken uit informatie die het ministerie van Justitie woensdag openbaar heeft gemaakt. De verdwenen vreemdelingen maken deel uit van een groep van 770 Chinezen die tussen maart en april plotseling asiel vroegen.

Toen bleek dat ze geen verblijfsvergunning zouden krijgen, verdwenen al vrij snel driehonderd Chinezen uit het zicht van de overheid. Hoeveel daar nu bovenop zijn gekomen, kon een woordvoerder van Albayrak niet exact aangeven.

Wantrouwen

De kwestie leverde de bewindsvrouw in april een motie van wantrouwen van de VVD in de Tweede Kamer op, die steun kreeg van de PVV en Rita Verdonk.

Tot nu toe zijn 240 asielaanvragen afgewezen, schrijft Albayrak in een brief aan de Tweede Kamer. Deze Chinezen hebben volgens haar woordvoerder de aanzegging gekregen uit Nederland te vertrekken.

Vreemdelingenbewaring

Of dat is gebeurd, kan het ministerie niet zeggen omdat niet alle Chinezen meer in beeld van de overheid zijn. Een deel van hen zit volgens de zegsman in vreemdelingenbewaring en van een onbekend deel is onduidelijk waar ze heen zijn gegaan.

In totaal ongeveer 140 Chinezen zijn in de afgelopen tijd vastgezet in vreemdelingenbewaring, in de hoop dat ze ons land alsnog vrijwillig en anders gedwongen verlaten. Ongeveer vijftien Chinezen zitten in de asielprocedure en een tiental maakt als slachtoffer van mensenhandel kans op een vergunning of heeft die al gekregen.

Van de overige driehonderd Chinezen geeft Albayrak in de brief niet aan wat hun status in de asielprocedure is of waar ze zijn.

Maatregelen

De staatssecretaris zegt dat ze met alle mogelijke maatregelen tegemoet is gekomen aan een oproep vanuit de Tweede Kamer er alles aan te doen om ervoor te zorgen dat de uitgeprocedeerde Chinese asielzoekers daadwerkelijk het land verlaten. In de praktijk blijkt dat echter makkelijker gezegd dan gedaan.

Het komt voor dat Chinezen vrijwillig terugkeren, vorig jaar negentig keer. Maar gedwongen uitzetting is erg moeilijk, vooral als ze geen paspoort meer hebben of weigeren hun naam bekend te maken. Desondanks is het volgens Albayrak niet onmogelijk.

© ANP

Overig nieuws

NUfoto

Haïti

Studenten uit Haïti hebben een documentaire gemaakt over hun door een aardbeving verwoeste land.

Bekijk video

Burgers' Zoo

Familiebedrijf Burgers' Zoo wil geen Ark van Noach zijn

Lees verder op NUzakelijk.nl

Carnaval

Dit weekend werd al op veel plaatsen Carnaval gevierd.

Bekijk lezersfoto's