Nederland vindt op NAVO-top gehoor voor Uruzgan
| Uitgegeven: | 24 oktober 2007 20:10 |
| Laatst gewijzigd: | 24 oktober 2007 22:36 |
NOORDWIJK - Minister Eimert van Middelkoop (Defensie) heeft woensdag een ongebruikelijk dringende oproep gedaan aan de NAVO-lidstaten om militaire steun te leveren aan de Nederlandse troepen in de Zuid-Afghaanse provincie Uruzgan.
Zijn oproep leek gehoor te vinden op de informele NAVO-top in Noordwijk, die is gefocust op de grote NAVO-missie ISAF in Afghanistan.
Van Middelkoop heeft zijn collega-ministers gezegd dat een vertrek van Nederland zeker in zicht komt als er geen extra militairen bij komen. De bewindsman zei later dat dit niets met dreigen heeft te maken.
"Het is goed de positie van Nederland duidelijk te markeren. Men mag er niet zomaar van uitgaan dat Nederland in Uruzgan blijft." Het kabinet neemt binnenkort een besluit over een mogelijke verlenging van de twee jaar durende ISAF-bijdrage na 1 augustus 2008.
Succes
De oproep van Van Middelkoop lijkt succes te hebben. Frankrijk heeft toegezegd ongeveer vijftig militairen naar Uruzgan te sturen om Afghaanse militairen te trainen.
Naar verluidt wil ook Hongarije tientallen militaire trainers in Uruzgan stationeren. Vooral de betrokkenheid van Frankrijk is een belangrijk signaal voor Nederland maar ook voor de NAVO, die meer troepen wil in het gevaarlijke zuiden van het land.
Bijdragen
Volgens bronnen zijn ook Tsjechiƫ, Bulgarije en Noorwegen nog in beeld om bijdragen te leveren aan de ISAF-macht in Uruzgan.
Duitsland wil het aantal militaire trainers voor Afghanistan verdrievoudigen naar ruim tweehonderd, maar die willen niet naar Uruzgan.
Vertrouwen
Van Middelkoop zelf wilde niets zeggen over toezeggingen. Hij zei wel dat hij er vertrouwen in heeft dat de extra troepen een opstap zijn voor het komende kabinetsbesluit. "U ziet hier een minister in een goed humeur."
Maar hij wilde beamen noch ontkennen dat een verlenging dichterbij komt als er meer bijdragen komen van andere landen. Zijn Amerikaanse collega Robert Gates zei te hopen en te verwachten dat Nederland blijft. Hij gaat er vanuit dat de aanbiedingen stand houden.
Vertegenwoordigers
Van Middelkoop was vooral blij met de komst van vertegenwoordigers van de Verenigde Naties, de Europese Unie en de Wereldbank naar de top.
Dat gebeurde op zijn initiatief. Hij wil dat deze organisaties meer actie ondernemen in Afghanistan.
Kosten
Tijdens de vergadering werd niet gesproken over het delen van de kosten en een eventueel systeem van roulerende troepenbijdragen van landen, zei de Amerikaanse minister Gates na afloop.
Van Middelkoop en secretaris-generaal Jaap de Hoop Scheffer hadden daar vooraf wel op ingezet.
Training
De 26 NAVO-lidstaten hebben woensdag wel besloten meer te gaan doen aan de training van het Afghaanse leger (ANA). Het aantal trainings- en begeleidingsteams (OMLT's) van de ISAF-missie wordt flink uitgebreid, van 26 nu naar in totaal 72 in de zomer van 2008.
De opleiding van het Afghaanse leger is hard nodig, omdat dit de sleutel is tot een exit-strategie van de NAVO uit Afghanistan. Maar volgens De Hoop Scheffer is het nog lang niet zover dat de ANA het zelf afkan.
Militairen
De NAVO heeft in drie jaar tijd ruim 41.000 Afghaanse militairen opgeleid. Voorheen was volgens het militaire bondgenootschap amper te spreken van een Afghaans leger. Het doel is eind volgend jaar in totaal 70.000 Afghaanse militairen te hebben opgeleid.
Donderdag praten de ministers verder over Kosovo en spreken ze met Rusland, onder meer over het raketschild.
| © ANP |
Overig nieuws
- Vragen over gebrek regie Balkenende 'niet relevant'
- Taskforce pakt overvallen drastisch aan
- 'Snowmageddon II' op komst in VS
- NAVO wil Nederlandse trainers in Uruzgan
- Man opgepakt in Amsterdamse ontvoeringszaak
- NAVO tolereert hasjrokende Afghaanse rekruten
- Politie doorzoekt woning verwarde man
- Nicotine veroorzaakt kankerverwekkende stof
- 'Strippenkaart Amsterdam niet zomaar weg'
- Fout piloot oorzaak crash bij Libanon
- Botsing met vier vrachtwagens op A15
- 'Verklaring Demjanjuk inconsistent'
- Naakte aanrander moet jaar zitten
- Verdachte van verkrachting 13-jarige gepakt
- Vrachtwagen in Rijn door navigatiefout
- 'Let op brandgevaar bij carnavalskleding'
- Arnhemmer bedreigt agenten met bijl
- Kabinet erkent veel kritiek commisie-Davids
- Geen explosieven gevonden op station Den Bosch
- Kabinet onderzoekt langere missie Afghanistan
- Dode vrouw in woning Amersfoort
- Kabinet akkoord over reactie Irak-rapport
- Politie schiet op inbrekers
- Kabinet begint 'politieke afronding' Davids
- Gelderlander publiceert niet na bedreiging
- 'Timosjenko accepteert nederlaag niet'
- Mogelijk explosief in trein Den Bosch
- Iran start verrijking uranium tot 20 procent
- 'Info over effecten blowen op wietzakjes'
- Ronald P. verdacht van vier moorden
- Man gered onder puin Haïti
- NAVO vraagt Nederland officieel te blijven
- Stroomstoring in centrum Deventer
- Geen ijsbeertjes in Europa dit jaar
- Clinton vraagt Europarlement om bankgegevens
- Lijfarts Jackson aangeklaagd
- Bijna akkoord over reactie op Irakrapport
- Verzet in het mbo-onderwijs groeit
- Hoofdverdachten hiv-zaak gaan in cassatie
- Rotterdamse korpschef stapt op wegens strandrellen
- Seksueel misbruik Canisiusgymnasium verjaard
- Van Vollenhoven wil breder onderzoek Q-koorts
- Ex-agente krijgt tien jaar cel wegens moord
- Meisje verzint ontvoering en verkrachting
- AIVD waarschuwt voor antifacisten
- Militair straft dochter met martelmethode CIA
- 'Pekelwater maakt strooizout overbodig'
- Snelweg A73 afgesloten door brand
- Buschauffeur Hoensbroek bedreigd en beroofd
- Geiten op bedrijf Belfeld alsnog gedood
Best gelezen
| 1. | Mogelijk explosief in trein Den Bosch |
| 2. | Man gered onder puin Haïti |
| 3. | Ronald P. verdacht van vier moorden |
| 4. | Geen explosieven gevonden op station Den Bosch |
| 5. | Dode vrouw in woning Amersfoort |
Top5 NUwerk.nl
| 1. | Tele2 (11) |
| 2. | Hier uw vacatures? |
| 3. | Microsoft (10) |
| 4. |
De N |
| 5. | AEGON Nederland N.V. (22) |
| Meer vacatures... |
Haïti
Studenten uit Haïti hebben een documentaire gemaakt over hun door een aardbeving verwoeste land.
