Melkert ontkent betrokkenheid vertrek klokkenluider
AMSTERDAM - Ad Melkert noemt de beschuldiging dat hij een rol zou hebben gespeeld bij het ontslag van een klokkenluider bij de UNDP 'klinkklare onzin'. "Duidelijker kan ik het niet zeggen", zei hij zondag in het discussieprogramma Buitenhof.
Foto: ANP
Melkert wees erop dat ook het ethische bureau van de Verenigde Naties heeft gesteld dat de man in kwestie terecht op non-actief is gesteld.
Klokkenluider Tony Shkurtaj betichtte Melkert eind juli van het voeren van een 'stalinistisch schrikbewind' bij de ontwikkelingsorganisatie van de Verenigde Naties. Melkert is daar sinds begin vorig jaar de tweede man achter Kemal Dervis.
Noord-Korea
Het contract van Shkurtaj zou niet zijn verlengd nadat hij zijn meerderen, onder wie Melkert, erop had gewezen dat Noord-Korea voor ontwikkelingshulp bestemd geld jarenlang oneigenlijk had gebruikt, in het bijzonder voor het kopen van wapens.
"Ineens was ik een gevaarlijk iemand die de toegang tot het VN-gebouw werd ontzegd", zei Shkurtaj in een interview met weekblad Vrij Nederland.
Tijdelijk
"De UNDP werkt met duizenden mensen met tijdelijke contracten", zei Melkert in Buitenhof. Het contract van Shkurtaj liep simpelweg af. "En als je geen contract meer hebt, dan heb je ook geen toegang meer tot het VN-gebouw."
Melkert vindt dat klokkenluiders de ruimte moeten krijgen. "En daarom ben ik het eens met de ethische commissie die een nader onderzoek heeft ingesteld naar het vertrek van de klokkenluider."
Recht
"Daar heeft hij recht op. Een commissie van wijze mensen gaat zich er over buigen", zei Melkert. "Dervis en ik bemoeien ons daar niet mee, om de schijn van afhankelijkheid te vermijden."
"We zien het rapport met vertrouwen tegemoet. Ik vind dat de feiten moeten spreken, en niet wat de media schrijven."
Kwalijk
Shkurtaj zou documenten die zijn beschuldigingen staven aan de VS hebben voorgelegd en niet aan zijn meerderen. "Dat heb ik hem kwalijk genomen", zegt Melkert.
"Hij heeft niet de interne procedure gevolgd, en daardoor wist ik er pas van in een heel laat stadium."
Onderzoekers
Noord-Korea zou geen 100 miljoen euro hebben ontvangen, zoals de Amerikanen zeggen, maar in tien jaar tijd niet meer dan 35 miljoen. Volgens Melkert hebben onderzoekers tot nu toe geen 'zeer verontrustende' dingen gevonden.
Volgens sommigen komt de kritiek op Melkert voort uit de kwestie-Wolfowitz. De Amerikaan Paul Wolfowitz moest aftreden als topman van de Wereldbank omdat hij zijn vriendin aan een nieuwe baan en een salarisverhoging had geholpen.
Media
Melkert dicht de Amerikaanse media een grote rol toe in de persoonlijke aanval van de VS. "Het zijn de media die een verband hebben gelegd met de afwikkeling rond het vertrek van Wolfowitz."
"Ik zie geen enkel verband. De druk wordt ondersteund door bepaalde persorganen. De leugen speelt daar niet zelden een rol."
Advies
Wolfowitz zou aanvankelijk hebben gehandeld naar de adviezen van Melkert, die een ethische commissie leidde die de nieuwe functie van de partner van Wolfowitz onderzocht. "Hij betuigde zelfs spijt, maar toen is zijn advocaat met modder gaan gooien."
De aanvallen van de VS kunnen volgens Melkert 'ver gaan'. "Ik wil niet in details treden, maar het zijn vrij vervelende ervaringen geweest."
Schokkend
In september zei Herman Wijffels, voorzitter van de commissie die onderzoek deed naar het vertrek van Wolfowitz, in het Nederlands Dagblad dat 'op schokkende wijze' in zijn verleden was gewroet.
"Ik kan goed begrijpen wat Wijffels zei", zei Melkert, die beaamde dat de aanval met name uit de neoconservatieve hoek komt.
Dervis
UNDP-topman Kemal Dervis nam het begin september nog op voor Melkert, die in 2002 lijsttrekker van de PvdA was en opstapte na het voor zijn partij teleurstellende verkiezingsresultaat. Eerder was hij onder meer minister van Sociale Zaken.
De chef van Melkert bij de VN-organisatie zei in NRC Handelsblad dat 'men in de politiek nu eenmaal vijanden maakt'. Hij zei niet te begrijpen waarom Melkert persoonlijk wordt aangevallen door conservatieve politici in de VS en Amerikaanse diplomaten bij de VN.
Uitgehaald
In juli had de oud-ambassadeur van de VS John Bolton in de actualiteitenrubriek Nova hard uitgehaald naar Melkert. Bolton hekelde diens opstelling in het onderzoek naar de besteding van UNDP-gelden in Noord-Korea. Melkert moest opstappen of anders worden ontslagen.
Melkert zei verder in het gesprek dat hij vindt dat Nederland moet bijtekenen in Afghanistan. "Als de militairen zich terugtrekken, dan is er geen toekomst voor de mensen in Afghanistan. Dan wordt het land weer een vrijhaven voor terroristen."


Startpagina