Wisselende reacties op Miljoenennota (video)

Laatste update:  18 september 2007 18:37 info

DEN HAAG - Betalen, betalen, betalen, dat is volgens VVD-leider Mark Rutte de boodschap van de Miljoenennota 2008. "Het kabinet geeft volgend jaar miljarden euro's extra uit en laat hardwerkende Nederlanders opdraaien voor de kosten."

Foto:  ANP

 Bekijk video

Een verkeerd signaal, aldus Rutte, die aankondigt dat zijn partij zich krachtig tegen de plannen zal verzetten. Daarnaast is de VVD teleurgesteld over waar "het meest linkse kabinet sinds jaren" het geld en de aandacht aan besteedt.

Onvoldoende

Rutte geeft het kabinet een onvoldoende voor het beleid voor integratie en immigratie, veiligheid en de bestrijding van files.

Ook het pensioenbeleid kan geen genade vinden in de ogen van de liberalen. Het kabinet wil ouderen laten meebetalen aan de AOW en de aftrekbaarheid van de pensioenpremies voor de hogere inkomens beperken. Hiermee zet het "de bijl aan de stabiliteit van ons pensioenstelsel."

Verdonk

Ook het gewezen VVD-fractielid Rita Verdonk vindt het niet terecht dat het kabinet een extra bijdrage vraagt van de hogere inkomens. Ze ziet niets in nivelleren.

Ook ontbreekt volgens haar in de dinsdag gepresenteerde Miljoenennota een goede aanpak van de files. Verdonk werd vorige week uit de VVD-fractie gezet en heeft besloten een eenmansfractie te vormen. Ze doet woensdag en donderdag niet mee aan de algemene politieke beschouwingen, het Kamerdebat over de Miljoenennota. Daarvoor heeft ze naar eigen zeggen te weinig voorbereidingstijd gehad.

'Geen links beleid'

SP-leider Jan Marijnissen vindt juist dat het kabinet "geen links beleid" voert. Hij "vermoedt" dat het "echt socialer en menselijker kan".

De SP vindt dat te weinig geld wordt uitgetrokken voor de publieke sector en het bestrijden van armoede. Ook hekelt hij de eigen bijdrage in de zorg, die in de plaats komt van de no-claim.

Marijnissen verwijt de PvdA dat die een ziektekostenstelsel in stand laat waar zij eerst tegen was.

'Ongekend sociaal'

Volgens PvdA-fractievoorzitter Jacques Tichelaar is de begroting voor volgend jaar juist "ongekend sociaal" en de beste die ooit onder Balkenende als premier is gemaakt.

"De PvdA maakt het verschil. De eerste begroting van dit kabinet is sterk, groen en sociaal," aldus de sociaal-democraten in hun eerste reactie op de Miljoenennota.

"Deze regering investeert in werk, wijken, milieu, zorg en onderwijs en is tegelijkertijd op weg naar een historisch lage staatsschuld. De sterkste schouders dragen de zwaarste lasten en de grootste vervuilers betalen", aldus de PvdA.

Milieu

Voor GroenLinks is Prinsjesdag een teleurstelling. De partij van Femke Halsema had gehoopt in de stukken van het kabinet concrete maatregelen aan te treffen om het klimaatprobleem tegen te gaan. In het regeerakkoord zijn de doelstellingen aangekondigd, maar in de Miljoenennota worden ze versoepeld, aldus GroenLinks.

De ambitie van Nederland om in Europa voorop te lopen met een CO2-reductie van 30 procent in 2020, een belangrijke inzet van de PvdA, is nu verdwenen, zegt Tweede Kamerlid Wijnand Duyvendak.

De partij heeft zelf een "klimaatbegroting" gemaakt en die laten doorrekenen door het Milieu- en Natuurplanbureau (MNP). GroenLinks scoort veel beter dan het kabinet, heet het: drie maal minder CO2-uitstoot, en twee keer zoveel energiebesparing. De partij wil onder meer een klimaatwet waarin staat dat de CO2-uitstoot jaarlijks met 2,5 procent moet dalen.

Kinderbijslag

Het CDA is vol lof over de plannen van de regering, maar fractieleider Pieter van Geel keert zich wel tegen een korting op de kinderbijslag, die over een paar jaar in zou moeten gaan.

"Het kabinetsbeleid is solide en toekomstgericht. De komende jaren wordt flink gespaard voor volgende generaties. Op de staatsschuld worden miljarden afgelost", zegt Van Geel. Tegelijkertijd voert het kabinet een "indrukwekkende investeringsagenda" uit.

Van Geel noemt duurzaamheid, veiligheid, infrastructuur en vergroting van de deelname aan betaalde arbeid. Daarbij blijft ook nog eens de koopkracht op peil en over de gehele regeerperiode bezien zal die voor alle groepen stijgen, aldus Van Geel, die dat "geen geringe prestatie" noemt.

Gezinnen

De CDA-fractie heeft echter wel bijzondere aandacht voor de positie van gezinnen met kinderen. "In de kabinetsplannen zit op termijn een korting op de kinderbijslag. Wij zien een verlaging van de kinderbijslag niet zitten, vooral omdat het juist gezinnen met een middeninkomen raakt", aldus Van Geel.

ChristenUnie

Van Geel vindt een medestander in de ChristenUnie. De kleinste coalitiepartij toont zich weliswaar ingenomen met "een beleid dat in de breedte op de toekomst berekend is" en "de eerste Miljoenennota waarvoor de ChristenUnie bestuurlijke verantwoordelijkheid draagt", maar de partij is niet te spreken over de korting op de kinderbijslag en hoopt die te kunnen tegenhouden. "Dan zal het financiële perspectief voor gezinnen er nog zonniger uitzien."

Daarnaast vindt de ChristenUnie dat Defensie er volgend jaar enkele tientallen miljoenen euro meer ,moet krijgen, dan nu in de begroting staat.

SGP

Ook de SGP meent dat gezinnen er in de kabinetsbegroting bekaaid vanaf komen. De partij verwijst naar de bezuiniging op de kinderbijslag en de geleidelijke afschaffing van de heffingskorting voor niet of deels werkende partners. Vooral éénverdieners en de doorsneeverdieners zouden hiervan de dupe worden.

De staatkundig gereformeerden betreuren daarnaast het ontbreken van een goddelijke inslag in de kabinetsplannen. "Te midden van de geestelijke verwarring in de wereld, waaraan ook ons volk niet geheel ontkomt, is steeds dringender de eis, dat in wetgeving en bestuur vóór alles Gods wet tot opperste richtsnoer worde genomen", citeert de SGP de troonrede van het kabinet-Colijn zeventig jaar geleden.

D66

In de eerste begroting van het vierde kabinet-Balkenende ontbreekt het aan extra geld voor lerarensalarissen, een internationale blik en sociaal-economische hervormingen, zegt D66-fractievoorzitter Alexander Pechtold in zijn eerste reactie op de begrotingsplannen die dinsdag werden gepresenteerd. "Dit kabinet gaat moeilijke keuzes uit de weg", vindt de voorman van de democraten.

Volgens D66 kiest het kabinet niet voor echte investeringen in onderwijs. Het geeft weliswaar geld uit aan gratis schoolboeken, maar dat levert volgens hem geen betere schoolprestaties op. D66 had graag gezien dat de regering extra geld uittrok om het advies van de commissie-Rinnooy Kan op te volgen. Die adviseerde om de positie van de leraar structureel te verbeteren door een betere beloning van goede leraren.

Wilders

Leider Geert Wilders van de PVV noemt de "Miljoenennota" gruwelijk. Allerlei belastingen, van BTW en accijns op alcohol en sigaretten gaan omhoog. "De lasten stijgen met miljarden om linkse hobby's te financieren."

Volgens Wilders is het de hoogste tijd voor lastenverlichting.

Bovendien mist hij maatregelen om de islamisering tegen te gaan: "Geen woord daarover, niet in de troonrede en niet in de Miljoenennota."

Partij voor de Dieren

De Partij voor de Dieren is teleurgesteld over de dinsdag gepresenteerde kabinetsplannen van het kabinet. "De economie heeft het weer gewonnen van de ecologie", zei fractievoorzitter Marianne Thieme van de partij. "Dit kabinet heeft geen oog voor dieren."

/LINK
Dossier Prinsjesdag op NU Z

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Politiek

VVD blijft verliezen in peiling Synovate

Banner NUjournaal Algemeen

Nieuws in beeld

Een overzicht van de meest bijzondere nieuwsfoto's.

Bekijk fotoserie (100)

Robert Pattinson

Robert Pattinson bespreekt in Cannes ziijn nieuwe film Cosmopolis waarin hij een multimiljonair op de rand van de afgrond speelt.

Bekijk fotoserie (4)

Ziekenhuisarts

Er komt een nieuw beroep in de geneeskunde: de ziekenhuisarts.

Lees meer

Verkiezingen Egypte

Egypte telt stemmen na de eerste ronde van de presidentsverkiezingen die lijken uit te lopen op een finale tussen de Moslimbroeders en 'Mubarak'.

Lees verder (4)