Onderzoek naar langere missie Uruzgan
DEN HAAG - Het kabinet gaat onderzoeken of het mogelijk en wenselijk is om met de militaire missie in Afghanistan door te gaan na augustus 2008. Dat heeft het kabinet vrijdag besloten. De Tweede Kamer is met een brief op de hoogte gesteld van deze stap.
Foto: Mindef
Volgens Van Middelkoop beziet het kabinet de mogelijkheden van een gewijzigde vorm van de huidige missie in Uruzgan. Het kan bijvoorbeeld gaan om een afgeslankte bijdrage met minder taken of een missie op een andere plek in het land.
Nederland gaat dit bespreken met de NAVO. De minister ziet het als een invitatie via de NAVO aan andere landen om meer hun verantwoordelijkheid te nemen. Aan de ISAF-stabilisatiemacht van de NAVO doen momenteel 37.000 militairen mee uit 37 landen.
Leading
Het kabinet zal aan het eind van de zomer een definitief besluit nemen over een mogelijk langer verblijf dan de nu geplande twee jaar. Als Nederland blijft, dan wil het kabinet wel dat Nederland een "leading nation" blijft, aldus Van Middelkoop.
Terugtrekking
Premier Jan Peter Balkenende was tijdens zijn wekelijkse persconferentie wat voorzichtiger dan Van Middelkoop. Hij onderstreepte dat er drie mogelijkheden zijn: doorgaan, doorgaan in een andere vorm en terugtrekken. Dat laatste is volgens hem niet uitgesloten. "Alles ligt nog op tafel."
Balkenende zei dat bij het kabinetsbesluit alle factoren worden meegewogen, ook het feit dat er Nederlandse slachtoffers zijn gevallen. Maar hij wees er ook op dat als alle landen zich zouden terugtrekken, dat grote gevolgen heeft voor Afghanistan.
Standpunt
PvdA-Tweede Kamerlid Martijn van Dam vindt het verstandig dat het kabinet aangeeft dat het nog alle kanten op kan. De PvdA heeft haar standpunt nog niet bepaald, aldus Van Dam.
Geld
Oppositiepartij VVD is terughoudend. Volgens Kamerlid Hans van Baalen stelt zijn fractie twee harde voorwaarden: minister Wouter Bos van Financiën moet met meer geld voor Defensie over de brug komen, en als Nederland is Uruzgan blijft moet er een derde westers land bij. De Nederlanders zitten er nu samen met de Australiërs.
SP, GroenLinks en D66 zijn verklaard tegenstander van de huidige missie. GroenLinks stuurt aan op een spoeddebat nog voor het reces dat eind volgende week begint. Volgens GroenLinks is de missie te veel een vechtmissie geworden en lijkt het nu vooral te draaien om de financiële en materiële kant.


Startpagina